Pod znakiem husarskich skrzydeł w Niderlandach

25 październik 2017
(0 głosów)
Autor: 
por. Krzysztof Gonera

Zgodnie z wieloletnią tradycją w nadchodzący weekend w stolicy Północnej Brabancji - Bredzie delegacja Czarnej Dywizji odda hołd swoim poprzednikom, żołnierzom 1. Polskiej Dywizji Pancernej, wyzwolicielom Holandii w październiku 1944 roku.

Trzydniowa, rocznicowa wizyta obejmować będzie ceremonie wojskowe na polskich nekropoliach w Bredzie i Oosterhout, gdzie spoczywają polegli Polacy, wyzwoliciele Niderlandów, a wśród nich ich legendarny dowódca, generał Stanisław Maczek. Pobyt w Brabancji obfitował będzie obok ceremonii wojskowych w szereg spotkań polskich żołnierzy spod znaku husarskiego skrzydła z różnymi generacjami mieszkańców Bredy, w tym miejscowej Polonii. Spotkaniom będą towarzyszyły koncerty grup artystycznych z Polski i Holandii, zorganizowane przez miejscową Fundację Polskie Serce, kierowaną przez Bożenę Rijnbout - Sawicką.

W ramach uroczystych obchodów dojdzie do pierwszego w historii miasta spotkania polskich harcerzy ze Szkocji, Polski i Holandii. W czasie tegorocznych uroczystości rząd Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował będzie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Sellin, Ambasador RP w Królestwie Niderlandów, Marcin Czepelak, dyrektor Departamentu Kadr MON, Radosław Peterman, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa, Sławomir Frątczak. Uczestniczyć w niej także będą polscy żołnierze na czele z dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, generałem dywizji Jarosławem Miką.

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.