Włączenie PWSZ w Sulechowie do Uniwersytetu Zielonogórskiego

14 lipiec 2017
(1 głos)

W najbliższy poniedziałek, 17 lipca 2017 r. o godz. 10.00, w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie, wicepremier Jarosław Gowin podpisze rozporządzenie o konsolidacji Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Sulechowie z Uniwersytetem Zielonogórskim.

W tym uroczystym momencie będą uczestniczyć rektorzy obydwu uczelni, prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński - rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego i prof. dr hab. inż. Marian Miłek - rektor PWSZ w Sulechowie. Zgodnie z rozporządzeniem ministra 1 września br. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie stanie się Zamiejscowym Wydziałem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Pierwsza oficjalna informacja o połączeniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie z Uniwersytetem Zielonogórskim została podana 22 lutego br. Rektorzy obydwu uczelni – prof. Tadeusz Kuczyński (UZ) i prof. Marian Miłek (PWSZ) wystąpili na wspólnej konferencji prasowej i ogłosili podjętą decyzję. Senaty uczelni dały rektorom zgodę na podjęcie działań w kierunku konsolidacji. Zostały powołane zespoły robocze, które pracowały nad porozumieniem ustalającym zasady połączenia. Na kolejnych posiedzeniach Senatów zostały podjęte uchwały o połączeniu, które 18 kwietnia br. razem z wnioskiem zostały wręczone ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosławowi Gowinowi, podczas jego pobytu na UZ w Zielonej Górze.

Prof. Tadeusz Kuczyński – rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego i prof. Marian Miłek – rektor PWSZ w Sulechowie o konsolidacji rozmawiali ze sobą już od wielu miesięcy. Obydwaj rektorzy mają świadomość zmian jakie zajdą w finansowaniu małych i średnich uczelni po wejściu w życie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Prezentowane założenia do Ustawy 2.0 nie pozostawiają złudzeń. Teraz więc był to najodpowiedniejszy czas, żeby zminimalizować jej skutki dla lubuskich uczelni. System zachęt proponowany przez MNiSW miał tutaj niebagatelne znaczenie. Zamrożenie dotacji na 5 lat i jej 3-procentowy wzrost dadzą połączonej uczelni czas na okrzepnięcie w nowej sytuacji i pozwolą się jej rozwijać.

Drugim, niezwykle istotnym, powodem połączenia jest sytuacja demograficzna w województwie lubuskim. Dane statystyczne są dla regionu druzgocące – liczba absolwentów szkół wyższych na 10 tys. mieszkańców przez ostatnie 7 lat spadła z 98 do 45. Proporcjonalnie zmniejszyła się też liczba studentów – kilka lat temu w Sulechowie studiowało 4 tys. studentów, dziś jest ich ok. 400, więc baza dydaktyczna jaką dysponuje PWSZ jest po prostu niewykorzystana. Uniwersytet ma prawie 12 tys. studentów, a rozszerzenie oferty edukacyjnej o kierunki prowadzone na sulechowskiej uczelni tylko podniesie jej atrakcyjność. Ważne jest, żeby propozycja skierowana do młodych ludzi dała im nie tylko możliwość studiowania na lubuskiej uczelni, ale też pozwoliła im na pozostanie w regionie.

Fuzja uczelni pozwoli też na zmianę statusu, a tym samym rozwój, bazy badawczej sulechowskiej uczelni. Centrum Energetyki Odnawialnej oraz Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych to znane i cenione ośrodki badawcze nie tylko w regionie, ale w kraju.

Tegoroczna rekrutacja jest prowadzona jeszcze na dwie uczelnie (odrębne uchwały rekrutacyjne), ale informacje o ofercie edukacyjnej już od kwietnia są wzajemnie dostępne na stronach obydwu uczelni, a pracownicy biur rekrutacji prowadzący kampanie promocyjne jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji dysponowali informacjami zarówno o PWSZ jak i o UZ. Aktualnie PWSZ rekrutuje na siedem kierunków studiów I stopnia (studia licencjackie i inżynierskie): administracja, energetyka, gospodarka i rozwój zrównoważony, ogrodnictwo, technologia żywności i żywienie człowieka, turystyka i rekreacja, żywienie człowieka i dietoterapia. Studenci tych kierunków ukończą studia już z dyplomem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Źródło: Uniwersytet Zielonogórski

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.