ZUS wspiera 500+

10 sierpień 2017
(1 głos)

Ta wiadomość zapewne ucieszy wszystkich rodziców - od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenie z programu ,,Rodzina 500+” przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jak przyznają sami rodzice, to ogromne ułatwienie.

- Wnioski o świadczenie mogą składać osoby, które do tej pory korzystały z tej formy wsparcia oraz ci, którzy chcą dołączyć do rządowego programu - mówi Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego. - Możliwość złożenia wniosku przez PUE pozwala na załatwienie formalności z dowolnego miejsca. Poprzez PUE można wnioskować na dwa okresy świadczeniowe: dotychczasowy kończący się 30 września br. oraz nowy, od października 2017 do końca września 2018 r. (dla osób które chcą otrzymywać świadczenie w kolejnym okresie).

Warto pamiętać, że jeśli złożymy wniosek do 31 sierpnia, wypłata świadczenia za październik nastąpi do 31 października, jeżeli we wrześniu to świadczenie otrzymamy nie później niż do 30 listopada, natomiast gdy złożymy go w październiku wypłata nastąpi do 31 grudnia.

- Główne zasady przyznawania świadczeń pozostają bez zmian - dodaje Agata Muchowska. - Nadal będzie to nieopodatkowana kwota w wysokości 500 zł, wypłacana do 18 roku życia dziecka, z kryterium dochodowym obowiązującym jedynie na pierwsze dziecko (800 lub 1200 zł netto na osobę w rodzinie).

W przypadku osób samotnie wychowujących dzieci wprowadzona została jednak konieczność ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców. Zmieniły się też regulacje dotyczące stosowania przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu oraz zasady ustalania dochodu dla tzw. ryczałtowców. Nowością jest też składanie oświadczeń wyłącznie przez wnioskodawcę. Rola ZUS w procesie obsługi wniosku nie zmieniła się. ZUS jest jedną z instytucji, która umożliwia wypełnienie i elektroniczną wysyłkę wniosku przez swój system informatyczny. Natomiast wnioski papierowe nie powinny być składane w ZUS.

Szczegółowe informacje o programie ,,Rodzina 500+’’ są dostępne na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, natomiast informacje dotyczące temat wniosku o świadczenie wychowawcze na PUE ZUS znajdą Państwo pod tym adresem.

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.