Zatrudniając własne dziecko nie zapomnij o składkach

12 sierpień 2017
(0 głosów)

Dla wielu młodych ludzi wakacje są czasem w którym mogą sobie dorobić.

Część z nich podejmuje pracę w firmie swoich rodziców. Należy jednak pamiętać, że zatrudniając własne dziecko musimy opłacać za nie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

- Jeśli nasze pełnoletnie dziecko, albo dziecko naszego małżonka lub przez nas adoptowane jest zaangażowane w prowadzenie naszej firmy, korzysta z jej zysków, które przynosi, a także prowadzi z nami wspólny budżet domowy to podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba współpracująca - mówi Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego. - Będzie tak również, gdy dziecko pracuje u nas na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczy to natomiast niepełnoletniego dziecka zatrudnionego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Ono Jest traktowane jak pracownik młodociany.

Przykładowo Pani Krystyna zatrudniła u siebie córkę i syna. Dzieci mieszkają wraz z nią i wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe. Z dorosłą córką Pani Krystyna zawarła umowę o pracę na czas nieokreślony, a z uczącym się synem umowę w celu przygotowania zawodowego. W tej sytuacji córka podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca, zaś syn jako pracownik. Współpracujące z nami dziecko przez czas współpracy podlega obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, czyli dziecko może do niego przystąpić na wniosek.

- Jeśli praca dziecka w naszej firmie jest jego jedynym zajęciem i nie pobiera ono świadczeń emerytalno-rentowych to zgłaszamy je do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego - informuje rzecznik.- Jeżeli ma prawo do jednego ze świadczeń albo np. jednocześnie pracuje w innej firmie na pełen etat to obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie zdrowotne, a do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych przystąpić może dobrowolnie. Dziecko musimy zgłosić do ubezpieczeń w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia współpracy. Po zakończeniu współpracy musimy je wyrejestrować.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.