Kolejne zaświadczenia dostępne w ZUS „od ręki”

12 marzec 2018
(0 głosów)

W placówkach ZUS płatnicy składek mogą „od ręki” dostać trzy kolejne rodzaje zaświadczeń potwierdzające: że zgłosili pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, że jako płatnik składek figurują w bazie ZUS oraz potwierdzające liczbę osób zgłoszonych przez płatnika do ubezpieczeń.

Do tej pory zaświadczenie o zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego mógł dostać jedynie sam ubezpieczony. Teraz z wnioskiem o nie może wystąpić także płatnik. Jest ono potrzebne np. przy staraniach o kartę pobytu dla cudzoziemca. Zdarzało się, że płatnicy występowali z wnioskiem o niezaleganie ze składkami, tylko po to by potwierdzić status płatnika. Teraz mogą zwrócić się o specjalne zaświadczenie, na którym ewentualne zadłużenie w ZUS nie jest wykazywane, bo potwierdza ono wyłącznie fakt zarejestrowania płatnika składek.

Płatnikom przy rozliczeniach prowadzonych z innymi instytucjami, np. Powiatowymi Urzędami Pracy, czy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może być przydatne zaświadczenie potwierdzające liczbę osób zgłoszonych przez płatnika do ubezpieczeń. Wszystkie wymienione zaświadczenia można zdobyć u doradców płatników, pracujących na salach obsługi klientów. Zaświadczenia potwierdzają stan na dzień wystawienia i wydawane są od razu, jeżeli nie ma żadnych wątpliwości wymagających wyjaśnienia. Gdy niezbędne jest postępowanie wyjaśniające, wnioski o wydanie zaświadczenia są przekazywane do komórek merytorycznych. Klient decyduje czy odbierze zaświadczenie w placówce ZUS, czy otrzyma je pocztą.

Źródło: Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

269 ODSŁON
TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.