Wspólne działania straży leśnej i policji (ZDJĘCIA)

10 sierpień 2017
(1 głos)
KPP Nowa Sól

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej prowadzą działania, mające na celu zapobieganie kradzieży drewna oraz zapewnianie bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie leśnym.

- Komendę Powiatową Policji w Nowej Soli oraz nowosolskie Nadleśnictwo łączy wiele lat bardzo dobrej współpracy, służącej poprawie bezpieczeństwa, szczególnie na terenach leśnych - informuje st. sierż. Justyna Sęczkowska, KPP Nowa Sól. - Policjanci i strażnicy leśni wielokrotnie organizują wspólne działania i akcje, ukierunkowane na zwalczanie różnego rodzaju przestępstw i wykroczeń, egzekwując przy tym przepisy obowiązującego prawa. Podczas działań policjanci kontrolują parkingi leśne oraz drogi wjazdowe do lasu. Mundurowi sprawdzają również przestrzeganie zakazu wjazdu do lasu przez kierujących samochodami. Głównym celem działań ma być zapewnienie bezpieczeństwa, ładu i porządku na terenach leśnych. Funkcjonariusze za pośrednictwem monitoringu kontrolują, czy nie dochodzi do nielegalnego wywożenia śmieci do lasu, łamania leśnych zakazów, zaśmiecania, kłusownictwa czy kradzieży drewna. Wspólne działania leśników i mundurowych mają nie tylko zapobiec niszczeniu przyrody i płoszeniu zwierząt, ale także poprawić bezpieczeństwo osób przemieszczających się po leśnych szlakach.

Policjanci wraz ze strażnikami leśnymi prowadzą cykliczne patrole, podczas których ujawniają sprawców przestępstw czy wykroczeń. Podczas jednej ze służb policjant rewiru dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli w czasie patrolu terenów leśnych zauważył pojazd, przewożący drewno. Przypuszczenia funkjconariusza, że drewno może pochodzić z nielegalnej wycinki z gruntu Lasów Państwowych, okazały się słuszne. 27-latek przewoził w bagażniku swojego samochodu pocięte drewno sosnowe. Nie był to pierwszy kurs mieszkańca Bytomia Odrzańskiego. Mężczyzna przyznał się do kradzieży drewna o wartości prawie 600 zł. Za popełnione przestępstwo odpowiedział przed Sądem. Również policjant Wydziału Prewencji pomógł w ustaleniu sprawcy kradzieży drewna. Tym razem 57-letni mieszkaniec Bytomia Odrzańskiego dopuścił się przestępstwa. Jego łupem padło drzewo dębowe z lasu państwowego w Tarnowie Byckim o wartości ponad 900 zł. Mężczyzna za swoje czyny odpowie przed sądem.

- Kradzież drewna jest to najczęstszy proceder w lasach - kontynuuje rzecznik. - Kara za nielegalne pozyskanie surowca jest bardzo wysoka. Na sprawcę nakładany jest mandat o wartości drewna, powiększony o nawiązkę i grzywnę, jaką nakłada sąd. Policja przypomina również, że zgodnie z art. 161 Kodeksu Wykroczeń „Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny”.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.