Za kierownicą po alkoholu (ZDJĘCIA)

10 październik 2017
(0 głosów)
KMP Zielona Góra

Zielonogórscy policjanci od wielu już lat prowadzą skuteczne działania w walce z kierującymi, którzy siadają za kierownicę po alkoholu lub narkotykach.

Najbardziej znane to „Trzeźwy Kierowca”, które spotykają się z coraz większą aprobatą społeczną i dają także wymierne efekty – coraz mniej kierujących decyduje się na jazdę po alkoholu. Niestety policjanci podczas patrolowania miasta czy powiatu ciągle zatrzymują osoby kierujące po alkoholu lub narkotykach. Od początku roku było ich aż 251.

Mieszkańcy Zielonej Góry zdążyli się już przyzwyczaić do policyjnych działań „Trzeźwy Kierowca”. Akcja spotyka się z dużym zrozumieniem i coraz większą aprobatą mieszkańców świadomych tego, że policjanci dbają aby Zielona Góra była bezpiecznym miastem, wolnym o patologii jaką jest kierowanie po alkoholu. Ale działania „Trzeźwy Kierowca” są podejmowane nie tylko na terenie miasta, ale także powiatu zielonogórskiego.

Podczas dzisiejszych działań pn. „Trzeźwy Kierowca” prowadzonych na terenie Zielonej Góry, policjanci ruchu drogowego nie zatrzymali żadnego kierującego, który jechał po alkoholu. Taki wynik to wbrew pozorom sukces i satysfakcja dla policjantów, a jednocześnie wyraz skuteczności w walce z pijanymi kierowcami. Gdy kilka lat temu zielonogórscy policjanci rozpoczynali te działania, podczas jednej tylko akcji trwającej od 1 do 2 godzin, zatrzymywali od kilku do nawet kilkunastu osób po alkoholu czyli ,kierujących który byli potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego m.in. kierowców, rowerzystów czy pieszych.

Dzięki działaniom edukacyjnym i informacyjnym, wzrosła świadomość kierujących, a poprzez to, że nie wiedzą oni gdzie i kiedy mogą zostać skontrolowani, nie decydują się wsiąść za kierownicę gdy nie są pewni czy mogą. Aby uniknąć sytuacji jazdy pojazdem na tzw. „kacu”, policjanci dają wszystkim kierującym możliwość bezpłatnego, anonimowego sprawdzenia obecności alkoholu w organizmie. W każdym komisariacie i komendzie w Zielonej Górze, a także w komisariacie Policji w Sulechowie mogą przebadać się za pomocą ogólnodostępnego urządzenia alkoblow, aby mieć pewność czy mogą bezpiecznie prowadzić pojazd.

Niestety z takiej możliwości nie skorzystało dwoje kierujących zatrzymanych minionej nocy w centrum miasta. Pierwsza osoba, kierująca osobowym mercedesem 30-letnia kobieta, „wpadła” tuż po godzinie 1 w nocy na ul. Jedności. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało, że miała prawie promil alkoholu. Natomiast zatrzymany godzinę później na ul. Moniuszki kierujący pojazdem marki Audi 30-letni obywatel Niemiec, miał 1,3 promila organizmie.

To jednak nie jedyne osoby, które będą odpowiadać w związku z popełnieniem przestępstwa z art. 178a kodeksu karnego, za które to przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Wczoraj w samo południe policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego skodą 19-latka. Młody mężczyzna był bardzo zdenerwowany, pobudzony i zachowywał się nerwowo, co zwróciło uwagę policjantów, postanowili więc sprawdzić czy nie znajduje się przypadkiem pod działaniem środków odurzających. Po badaniu ich podejrzenia potwierdziły się. Okazało się, że 19-latek kierował samochodem pod działaniem amfetaminy i marihuany.

W sumie od początku roku na terenie powiatu zielonogórskiego zatrzymano aż 251 kierujących po alkoholu lub pod wpływem środków odurzających. Przestrzegamy przed takim postępowaniem i przypominamy o odpowiedzialności karnej. Pamiętajmy, że alkohol może być niebezpieczny dla kierującego, nawet 24 godziny od jego spożycia. Przypominamy, że po nowelizacji kodeksu karnego w 2015 roku zaostrzone zostały przepisy dotyczące karania nietrzeźwych kierujących. Nie zmienia się zagrożenie karą za przestępstwo z art. 178a kk (do 2 lat pozbawienia wolności), natomiast obligatoryjnie zasądzona zostanie grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.

podinsp. Małgorzata Stanisławska, Zespół Prasowy KMP w Zielonej Górze

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.