Marta Dalecka z UZ w biurze misji Reprezentacji Polski podczas XXIX Letniej Uniwersjady w Taipei

10 sierpień 2017
(1 głos)

Jak poinformowała nas dziś Ewa Sapeńko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego, we wtorek, 8 sierpnia mgr Marta Dalecka ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymała oficjalne powołanie z Zarządu Głównego AZS do biura misji Reprezentacji Polski podczas XXIX Letniej Uniwersjady w Taipei 19-30.08.2017 r. na Tajwanie.

- Marta Dalecka w trakcie trwania Uniwersjady będzie również uczestniczyła w Konferencji Naukowej FISU World Conference on Development through Sport - informuje Ewa Sapeńko. - Jest to szansa na nawiązanie współpracy z Narodowym Uniwersytetem Tajwanu, który jest współorganizatorem Konferencji. W najbliższy poniedziałek odbędzie się uroczystość pożegnania i ślubowanie ekipy, która weźmie udział w Uniwersjadzie.

Mgr Marta Dalecka jest instruktorką sportu osób niepełnosprawnych, w tym sekcji boccia i pływania KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, jest też ogólnopolskim koordynatorem w projekcie European Day of Integrated Sport.

Podczas XXIX Letniej Uniwersjady na Tajwanie zawody odbędą się w 22 dyscyplinach: badminton, bejsbol, gimnastyka sportowa, gimnastyka artystyczna, golf, judo, koszykówka, lekkoatletyka, łucznictwo, piłka nożna, piłka wodna, pływanie, podnoszenie ciężarów, siatkówka, skoki do wody, sporty wrotkarskie, szermierka, taekwondo, tenis, tenis stołowy, wushu oraz bilard (pokazowo). Do zdobycia będzie 270 kompletów medali. Dla potrzeb uniwersjady przygotowano blisko 80 obiektów sportowych. Spodziewany jest udział ponad 12 tys. sportowców z ponad 150 krajów całego świata. Polska wystawi blisko 200-osobową reprezentację, która wystartuje w 14 dyscyplinach. (źródło: azs.pl).

Uniwersjady nazywane są popularnie Igrzyskami Studenckimi i są podstawową imprezą w kalendarzu sportowym FISU. Odbywają się co dwa lata, w latach nieparzystych. W tym samym roku rozgrywane są zawody zimowe i letnie. Pierwsza Uniwersjada Letnia odbyła się w 1959 roku w Turynie, a jej zimowy odpowiednik w roku 1960 w Chamonix (Francja). Od tamtej pory odbyło się 28 letnich i 27 zimowych uniwersjad, przy czym od roku 1981 obydwie edycje odbywają się tego samego roku. Warto podkreślić, że znaczenie tych zawodów jak również ich zasięg stale rosną. W 1959 roku w Turynie wystartowało 1407 zawodników z 43 krajów. Obecnie rekordy należą do Daegu w 2003 roku (zarejestrowano 174 państwa) i Shenzen w 2011 roku (wystartowało 10.622 uczestników). Polacy nie wzięli udziału tylko w zawodach w Tokio w 1967 roku (zabrakło wtedy przedstawicieli całego bloku socjalistycznego) i tylko raz nie zdobyli ani jednego medalu (Jaca, 1981). Najwięcej - bo aż 30 krążków - wywalczyliśmy w Kazaniu. Rekord Zimowej Uniwersjady to 23 medale w Trentino (2013). Obecnie mamy w dorobku 476 medali: 317 z Uniwersjad Letnich oraz 159 z Uniwersjad Zimowych. (źródło: azs.pl)

 

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • W Zielonej Górze powstanie Centrum Badań Kosmicznych

  W Zielonej Górze powstanie Centrum Badań Kosmicznych

  Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk otwiera swój oddział na terenie Parku Naukowego w Nowym Kisielinie. - W ten sposób przygotowujemy się do budowy Parku Technologii Kosmicznych – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

 • 20-lecie Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego

  20-lecie Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego

  21 czerwca 2018 r. o godz. 19.00 w Auli UZ przy ul. Podgórnej 50 odbędzie się Gala z okazji 20-lecia Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 • Wernisaż wystawy Marka Lalko

  Wernisaż wystawy Marka Lalko

  27 kwietnia 2018 r. (piątek) o godz. 11.00 w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Wiśniowej 10 odbędzie się wernisaż wystawy Marka Lalko zatytułowanej Odcisk.

 • Spotkanie z dr. Andrzejem Kruszewiczem

  Spotkanie z dr. Andrzejem Kruszewiczem

  Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza miłośników przyrody i pięknej mowy na otwarte spotkanie z dr. Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, ornitologiem, podróżnikiem, autorem wielu książek i audycji o zwierzętach, które emitowano na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej.

 • Dzień z Lubuską Policją na Uniwersytecie Zielonogórskim (ZDJĘCIA)

  Dzień z Lubuską Policją na Uniwersytecie Zielonogórskim (ZDJĘCIA)

  W środę, 11 kwietnia, zielonogórscy policjanci zachęcali studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, aby zdecydowali się na pracę w mundurze. Funkcjonariusze przygotowali bogaty program zajęć, w którym zaprezentowali swoją swoją działalność oraz przedstawili proces rekrutacji.

 • Zmarł emerytowany prof. UZ Franciszek Pastwa - socjolog

  Zmarł emerytowany prof. UZ Franciszek Pastwa - socjolog

  8 kwietnia 2018 r. zmarł dr hab. Franciszek Pastwa, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego – socjolog, emerytowany pracownik naukowy UZ. Z zielonogórską uczelnią Profesor był związany od lat 90. minionego stulecia. Na początku pracował w Instytucie Pedagogiki Społecznej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego, gdzie kierował Zakładem Socjologii. Od 1994 r. w nowopowstałym Instytucie Socjologii pełnił funkcję zastępcy dyrektora. Z Instytutem był związany do 2003 r.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.