Na normandzkim szlaku

30 sierpień 2016
Autor: 

Kultywując pamięć o swoich poprzednikach, żołnierzach legendarnego gen. Stanisława Maczka i ich czynach, współcześni żołnierze Czarnej Dywizji odwiedzili bitewne pola chwały w Normandii.

Delegacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) ze swym dowódcą generałem dywizji Jarosławem Miką na czele oraz dowodzącym świętoszowską brygadą generałem brygady Maciejem Jabłońskim od 26 do 28 sierpnia odwiedziła najważniejsze miejsca walk 1. Polskiej Dywizji Pancernej (1DPanc) w Normandii. Żołnierzom towarzyszyli m.in. weterani ze Środowiska Stołecznego 1 DPanc z Januszem Gołuchowskim na czele, przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z Warszawy oraz dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer wraz ze swoimi pracownikami.

Pierwszego dnia wizyty, w przeddzień uroczystości z okazji 72-rocznicy walk 1DPanc gen. Stanisława Maczka pod Falaise i Chambois w Muzeum Bitwy na wzgórzu 262 uroczyście zainaugurowana została ekspozycja opisująca walki żołnierzy polskich na frontach II Wojny Światowej. Jej kurator i twórca Jacques Wiącek otworzył ekspozycję wraz gen. dyw. Jarosławem Miką i gen. bryg. Maciejem Jabłońskim. Na uroczystości znaleźli się przede wszystkim honorowi goście Departamentu L'Orne, weterani uczestnicy walk w Normandii Edmund Semrau i Alojzy Jedamski.

W kolejnym dniu pobytu, w sobotę 27 sierpnia, żołnierze Czarnej Dywizji oddali honory i zapalili znicze dedykowane polskim pancerniakom na plaży "Juno" oraz w Arromanches.

Po południu delegacja uczestniczyła w części głównej uroczystości upamiętniających 72. rocznicę walk pod Falaise i Chambois w miejscu, które nazwane zostało "Polskim Polem Bitwy" na wzgórzu 262 (Montormel). Wspólnie z władzami Departamentu L'Orne, przedstawicielami sił sprzymierzonych, Ambasadorem RP we Francji Andrzejem J. Byrtem, weteranami oddano honory i złożono wieńce przed pomnikiem gen. Stanisława Maczka oraz pomnikiem dedykowanym poległym bohaterom Bitwy Normandzkiej.

Dzień zwieńczyła Msza Św. w intencji poległych żołnierzy armii sprzymierzonych, przeprowadzona przez rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusława Brzysia w kościele w Chambois. Jednym z koncelebrantów był Honorowy Kapelan Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ks. Sławomir Klim SChr.

Bezpośrednio po mszy na głównym placu Chambois żagańska Orkiestra Wojskowa dała koncert dedykowany weteranom Bitwy Normandzkiej przybyłym z Polski, Anglii, Kanady i Francji. W ostatnim dniu wizyty 28 sierpnia miała miejsce Msza Św. i Apel Pamięci na największej nekropolii polskich żołnierzy we Francji - Polskim Cmentarzu Wojennym w Grainville-Langannerie (Calvados). Rozpoczął się tym samym drugi dzień uroczystości z okazji 72 rocznicy bitwy pod Falaise i Chambois. Na największej nekropolii polskich żołnierzy we Francji, gdzie spoczywa 696 poległych polskich żołnierzy, Mszę Św. odprawił Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś w asyście ks. Sławomira Klima SChr.

W części wojskowej uroczystości mjr Wiktor Kotlarz z 10BKPanc odczytał Apel Pamięci. Delegacja Czarnej Dywizji z gen. dyw. Jarosławem Miką na czele w towarzystwie weteranów 1 DPanc i Armii Kanadyjskiej złożyła kwiaty i zapaliła znicz pamięci. Tradycyjnie złożono wiązankę białych róż przekazaną przez Annę Maciejowską na grobie jej ojca ppłk. Jana Maciejowskiego, legendarnego dowódcy 10 Pułku Strzelców Konnych, który poległ w bitwie 20 sierpnia 1944r.

Pobyt w Departamencie Calvados zakończył uroczystość zorganizowana przez władze Potigny na placu upamiętniającym wyzwolicieli z 1 DPanc dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.

Sekcja prasowa 11DKPanc

TAGI
KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u