BÓBR-17 zakończony (ZDJĘCIA)

27 maj 2017
(1 głos)
Autor: 
st.chor. Rafał Mniedło

Setki podgrywanych incydentów, prowokujących reakcje ćwiczących. Przemieszczenia stanowisk dowodzenia, operacyjne zrozumienie pola walki, wypracowanie zamiarów działania. To tylko kilka aspektów zakończonego w piątek ćwiczenia dowódczo – sztabowego szkieletowego BÓBR-17.

Począwszy od 20 maja żołnierze Czarnej Dywizji wraz z przydzielonymi oficerami i podoficerami spoza struktur lubuskiego związku taktycznego, a przede wszystkim główni ćwiczący z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej występowali w rolach wojsk Wislandii.

Tło ćwiczenia oparte było na hipotetycznym scenariuszu nieodnoszącym się do żadnych realnie istniejących państw. Międzynarodowa sytuacja kryzysowa prowokowana przez antagonizm państwa Monda, generowała konieczność użycia sił zbrojnych przez Wislandię. W to szkoleniowe przedsięwzięcie zaangażowanych zostało kilkuset żołnierzy i ponad sto pięćdziesiąt jednostek różnego rodzaju sprzętu. Okres ćwiczenia stanowił swoisty taktyczny sprawdzian, ale również sposobność do integracji z przedstawicielami sił sojuszniczych, reprezentowanych przez oficerów z amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej.

Na koniec uczestnicy ćwiczenia otrzymali certyfikaty, jako symboliczną pamiątkę i jednoczesne podziękowanie za taktyczną cierpliwość i zaangażowanie w roli żołnierzy Wislandii. Już niebawem kolejne sprawdziany taktycznego rzemiosła. Dla dywizji będzie to trening sztabowy BYSTRZYCA-17, zaś 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana podejmie wyzwanie w ramach ćwiczenia BORSUK-17.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.