Cztery Szczyty Czterech Bohaterów (ZDJĘCIA)

10 sierpień 2017
(1 głos)

W tym tygodniu 17 żołnierzy z Wielkopolskiej Brygady uczciła pamięć kolegów poległych podczas działań poza granicami państwa zdobywając 4 tatrzańskie szczyty.

„Czcimy naszych poległych kolegów – żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, zapalając znicze na najwyższych szczytach Tatr, oddajemy im hołd minutą ciszy” ten cel przyświecał uczestnikom górskiej wyprawy.

Marsz ku chwale bohaterów rozpoczął się w poniedziałkowy poranek 7 sierpnia, kiedy to grupa siedemnastu żołnierzy z 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej (1bpzmot ZRz) zapaliła znicz pod pomnikiem poległych żołnierzy.

Kolejnym etapem wyprawy było wtorkowe zdobycie Rysów oraz uczczenie pamięci poległych żołnierzy minutą ciszy i zapaleniem symbolicznego znicza.

„Kolejno zdobywane szczyty nie są dedykowane poszczególnym kolegom. Wysiłek związany ze zdobyciem każdego z nich jest poświęcony im czterem. To właśnie ilość zdobytych szczytów jest symboliczna. Cztery szczyty dla czterech bohaterów” wyjaśnia znaczenie zdobytych szczytów jeden z uczestników starszy szeregowy Michał Cieślak.

W środę delegacja Wielkopolskiej Brygady od godziny 05.30 rozpoczęła marsz po kolejne 3 szczyty. Giewont, Kopa Kondracka, Kasprowy Wierch to miejsca gdzie oddano hołd żołnierzom, którzy złożyli największą ofiarę w służbie ojczyźnie, swoje życie.

„Jest to druga wyprawa poświęcona naszym kolegom i myślę, że nie ostatnia. Na każdym ze szczytów turyści przyłączali się do naszej akcji i wraz z nami uczcili pamięć poległych minutą ciszy. Dzięki takim marszom zapewniamy pamięć zasłużonym żołnierzom. Nie tylko w jednostce, ale również w sercach wszystkich Polaków. Przecież to właśnie dla Polski, dla Polaków pełnimy swoją służbę” opisuje znaczenie wyprawy inicjator przedsięwzięcia porucznik Michał Stefański.

W następnym roku kolejne szczyty do zdobycia ku chwale bohaterom. Do udziału w marszu zachęca dowódca 1 kompanii kapitan Przemysław Beczek „Dla każdego kto chce się przyłączyć do tej szczytnej akcji znajdzie się miejsce w naszych szeregach”.

Cała wyprawa zakończy się w czwartek 10 sierpnia z chwilą powrotu górskiej kompanii do garnizonu Międzyrzecz.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk, Zdjęcia: por. Michał Stefański

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.