Przeprawa przez Kwisę (FILM)

25 listopad 2017
(1 głos)
Tomasz Noskowicz

Od tygodnia na terenie lubuskiskich poligonów odbywają się coroczne ćwiczenia Borsuk 17. Są to największe ćwiczenie Czarnej Dywizji mające na celu sprawdzenie gotowości jednostek do działań bojowych. My dziś jednak cofniemy się do 16 listopada, kiedy to żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, którzy stacjonują na terenie 10 Brygady Kawalerii Pancernej, pokonali rzekę Kwisa.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie świętoszowskich saperów, którzy zorganizowali przeprawę, wykorzystując do tego celu posiadany sprzęt. Most czołgowy BLG-67 służy do pokonywania przeszkód terenowych - rzek, strumieni, kanałów, wąwozów, rowów przeciwczołgowych, lejów po wybuchach pocisków, stoków i skarp. W zależności od szerokości danej przeszkody wykorzystywane są jedno, dwa lub nawet trzy przęsła takiego mostu.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego. 

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Z ziemi włoskiej do polskiej…

  Z ziemi włoskiej do polskiej…

  Na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino, w piątek 18 maja br. odbyły się centralne uroczystości upamiętniające 74. rocznicę bitwy stoczonej przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W ceremonii uczestniczyli żołnierze dowództwa Czarnej Dywizji.

 • Wojskowy samolot nad Lubuskiem wywołał zaniepokojenie wśród mieszkańców (ZDJĘCIA)

  Wojskowy samolot nad Lubuskiem wywołał zaniepokojenie wśród mieszkańców (ZDJĘCIA)

  W środę, 11 kwietnia, mieszkańcy południowej części województwa zaniepokoili się ogromnym hukiem, który rozbrzmiewał w całej okolicy. Uspokajamy - to tylko wojskowe ćwiczenia.

 • Pożar ciężarówki US Army na autostradzie A2. Kabina spłonęła całkowicie (ZDJĘCIA)

  Pożar ciężarówki US Army na autostradzie A2. Kabina spłonęła całkowicie (ZDJĘCIA)

  Do pożaru doszło w środę, 11 kwietnia, kilka minut po godzinie 9:00. Dyżurny operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Międzyrzeczu otrzymał zgłoszenie, że na autostradzie A2 (83 km) na wysokości miejscowości Chociszewo pali się ciężarówka amerykańskiej armii. Kabina pojazdu całkowicie spłonęła.

 • Wilczy trop

  Wilczy trop

  W niedzielę 4 marca żołnierze Wielkopolskiej Brygady w każdym z trzech garnizonów wzięli udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 • Pazur Borsuka (ZDJĘCIA)

  Pazur Borsuka (ZDJĘCIA)

  W niedzielę, 26 listopada, podczas ćwiczenia pk. BORSUK-17, na żagańsko-świętoszowskim poligonie praktycznie realizowano szereg działań i epizodów taktycznych. Poza poddziałami Czarnej Dywizji brali w nich udział amerykańscy żołnierze 2 Taktycznej Brygadowej Grupy Bojowej (2 ABCT).

 • Brąz dla pancerniaków

  Brąz dla pancerniaków

  We wtorek, 10 października w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie odbyło się spotkanie przedstawicieli mediów z żołnierzami, którzy wywalczyli podium w zawodach Worthington Challenge w Kanadzie.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.