Wilczy trop

07 marzec 2018
(1 głos)
17WBZ

W niedzielę 4 marca żołnierze Wielkopolskiej Brygady w każdym z trzech garnizonów wzięli udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Bieg Tropem Wilczym to projekt biegowo–edukacyjny, który w swym założeniu jest oddaniem hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 na obszarze przedwojennych granic RP oraz popularyzacją wiedzy na ten temat.

Bieg odbył się na dystansie 1963 metrów. Liczba ta jest symboliczna, ponieważ to właśnie w 1963 roku zamordowany został ostatni z żołnierzy wyklętych – Józef „Lalek” Franczak.

W krośnieńskim, międzyrzeckim oraz wędrzyńskim garnizonie biegi zorganizowane zostały przez poddziały tam stacjonujące oraz władze samorządowe. Na starcie biegu stanęły setki uczestników. Pośród nich, najliczniejszą grupę stanowili żołnierze Cyfrowej Brygady. Tak liczne uczestnictwo pokazało jak ważne dla społeczeństwa są bohaterskie czyny żołnierzy walczących o wolną Polskę.

Zwycięzcy otrzymali z rąk dowódców pododdziałów oraz przedstawicieli władz samorządowych pamiątkowe puchary i medale.

Należy podkreślić, że tego dnia to nie zwycięstwo było najważniejsze. Przede wszystkim liczył się udział w biegu i pamięć o ludziach, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski.

W Krośnie odrzańskim medalowe miejsca zajęli:

Wśród mężczyzn na podium stanęli:

1. Łukasz Haręża

2. Jerzy Holubowicz

3. Robert Senk

Natomiast w klasyfikacji kobiet czołowe miejsca zajęły:

1. Aleksandra Bereśniewicz

2. Ewelina Brodzińska

3. Magdalena Łobażewicz i Anna Witkowska

Z kolei w Wędrzynie zwycięzcami biegu byli:

W kategorii mężczyzn:

1. Dominik Kryca

2. Kamil Urbański

3. Rafał Walicki

W klasyfikacji kobiet najlepszymi biegaczami były:

1. Anna Lasecka

2. Marta Urbańska

3. Aleksandra Osiecka

Międzyrzecki bieg wygrali:

W grupie mężczyzn:

1. Damian Fiolda

2. Marcin Antczak

3. Dariusz Domański

Wśród kobiet:

1. Wioletta Paduszyńska

2. Agnieszka Pietrasik

3. Magdalena Kiewluk

Tekst: sierż. Robert Jaworski, Zdjęcia: 17WBZ

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.