RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

Rejestracja uproszczona

17 maj 2017
(0 głosów)
Autor: 

Od 20 maja łatwiej zarejestrować działalność gospodarczą. Podczas przekazywania wniosku CEIDG można jednocześnie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego bądź zmienić dane. Oznacza to jedną wizytę w urzędzie mniej.

Zmiana przepisów to kolejne udogodnienie dla przedsiębiorców. Dotychczas po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miasta lub gminy musieli w ciągu siedmiu dni odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, żeby zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Od 20 maja załatwią to w urzędzie miasta lub gminy, który prowadzi Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorca odwiedzi więc jeden urząd zamiast dwóch.

W urzędzie miasta lub gminy przedsiębiorca będzie mógł złożyć między innymi dokumenty na których zgłosi do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (bądź wyrejestruje) siebie lub członków rodziny lub wprowadzi zmiany, np. adresu zamieszkania lub innych danych identyfikacyjnych. Dane z tych dokumentów organ ewidencyjny przekaże do ZUS.

Pamiętać należy, że jeśli przedsiębiorca będzie chciał zgłosić do ubezpieczeń pracownika, zleceniobiorcę lub osobę, z którą współpracuje, musi to zrobić bezpośrednio w ZUS. Ponadto jest zobowiązany do złożenia w ZUS deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA) jeśli rozpoczyna lub wznawia działalność gospodarczą bądź gdy wykreśla lub zawiesza działalność w trakcie miesiąca.

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.