Inwestujemy w przyszłych lekarzy

20 luty 2018
(1 głos)

3 mln zł – to kolejna kwota jaką samorząd województwa przekazał na wsparcie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. – To pieniądze przede wszystkim na wynagrodzenia dla wysokospecjalistycznej kadry profesorskiej – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak i dodaje, że od 2015 roku, czyli od momentu powstania kierunku lekarskiego samorząd przekazał na ten cel już 6 mln zł. Oprócz tego współfinansuje wiele szpitalnych inwestycji.

Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak, środki przekazane przez samorząd województwa pozwolą na podniesienie jakości kształcenia na kierunku lekarskim.

Samorząd przekazał także uczelni dziekanat. – Przygotowujemy się do wniesienia wszystkich nieruchomości aportem po to, aby szpital mógł samodzielnie w pełni realizować swoje funkcje – wyjaśniła marszałek.

Dodatkowe środki to duże wsparcie dla uczelni, która dzięki dotacji może podnosić jakość kształcenia przyszłych lekarzy. - Pani marszałek to dobry duch kierunku lekarskiego. Bez jej determinacji byłoby to niemożliwe. Na początku miało być 6 mln zł na rozpoczęcie działalności. Jednak w ubiegłym roku zmieniły się przepisy dotyczące przyznawania dotacji uczelniom. Zmiany faworyzują uczelnie z większych ośrodków, które mają wyższe kategorie naukowe i silniejszą kadrę naukową. Nie dostajemy na to pieniędzy z żadnych innych źródeł, a musimy dokładać do zatrudnienia kolejnych profesorów. Bez wsparcia samorządu nie dalibyśmy sobie rady – podkreślał prof. Kuczyński.

Samorząd województwa wspiera także studentów medycyny. W tegorocznym budżecie 900 tys. zł przeznaczono na stypendia dla tych, którzy swoją zawodową przyszłość zwiążą z regionem lubuskim. - Bardzo potrzebujemy lekarzy. Chcemy, żeby przyszli absolwenci u nas pracowali i tutaj realizowali się zawodowo i prywatnie – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. Zasady przyznawania stypendiów poznany wkrótce.

Szpital Uniwersytecki się rozwija i mocno inwestuje. Samorząd województwa przeznaczył w ubiegłym roku 12,5 mln zł na inwestycje w lecznicy. W tym roku 7,5 mln zł. - Czyli nie zamknęliśmy drzwi. To nasza wspólna sprawa. Najważniejsze jest zdrowie i jakość życia w regionie – wyjaśniła marszałek.

Szpital kliniczny to podstawa kształcenia na kierunku lekarskim. Dlatego, jak podkreśla prof. Magdalena Graczyk, prorektor ds. jakości kształcenia UZ, członek rady nadzorczej szpitala, konieczny jest jego rozwój.

O planach finansowych szpitala mówił prezes dr Marek Działoszyński. Dziękował także za zapowiedź dokapitalizowania spółki, poprzez przekazanie nieruchomości, co pozwoli na realizację kolejnych inwestycji.

Modernizowany jest także oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Koszt inwestycji to ok 10 mln zł. Dobiega końca przebudowa oddziału chirurgii ortopedycznej. Koszt inwestycji to ok. 3 mln zł. Jej zakończenie planowane jest na kwiecień br. Planowane jest wyposażenie i doposażenie hybrydowej sali operacyjnej dla oddziałów chirurgii naczyniowej, kardiologii, kardiochirurgii i neurochirurgii. Sprzęt jest już zakupiony ze środków Ministerstwa Zdrowia. Koszt całej inwestycji to 4,5 mln zł. Ponadto dobiega końca modernizacja budynku, w którym mieści się oddział ginekologiczno-położniczy. Wartość inwestycji to 2 ml zł. Środki pochodzą ze budżetu województwa. Łączna wartość zaplanowanych na 2018 rok inwestycji to 38 mln zł.

- Chcemy żeby ten plan finansowy był przewidywalny. Potrzeb jest znacznie więcej, ale w przestrzeni szpitala jest też miejsce na nowe oddziały – podkreślała marszałek, która odniosła się do doniesień medialnych dotyczycących utworzenia nowego szpitala w Zielonej Górze. Raz jeszcze uzasadniła, dlaczego szpital dziecięcy powstanie na terenie obecnego szpitala.

Marszałek dodaje, że jeżeli znajdą się pieniądze i uda się wpisać taką inwestycje do rządowych planów to samorząd będzie wspierał jej realizację.

Źródło: lubuskie.pl

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • PET Gorzów - ruszyła rejestracja!

  PET Gorzów - ruszyła rejestracja!

  6 grudnia ruszyły pierwsze badania wykonywane w ramach kontraktu z NFZ na sprzęcie PET/CT w gorzowskim szpitalu. Lecznica podpisała kontrakt z funduszem na najbliższe pięć lat. Rejestracja pacjentów już się rozpoczęła.

 • Zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy. Lista zmian jest długa

  Zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy. Lista zmian jest długa

  Od niedzieli, 9 grudnia, będzie obowiązywał nowy, kolejowy rozkład jazdy. Lista zmian jest długa. Znajdziemy na niej między innymi nowe połączenia, lepiej dostosowane godziny odjazdów i informacje o dodatkowych przystankach.

 • Ślizgawica na drogach w Lubuskiem. Trasy pozamykane, dochodzi do zdarzeń (RELACJA)

  Ślizgawica na drogach w Lubuskiem. Trasy pozamykane, dochodzi do zdarzeń (RELACJA)

         

  W sobotę, 1 grudnia, już od godzin nocnych na wielu drogach w Lubuskiem występuje gołoledź. Ruch w większości miejsc jest bardzo duży, a trasy są w większości oblodzone. Często dochodzi również do zdarzeń drogowych. Redakcja NewsLubuski.pl na bieżąco śledzi najświeższe doniesienia z dróg, czekamy również na Wasze sygnały.

 • Pierwsza ofiara mrozu w Lubuskiem. 58-latek zamarzł na chodniku

  Pierwsza ofiara mrozu w Lubuskiem. 58-latek zamarzł na chodniku

  Do zdarzenia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek w Strzelcach Krajeńskich. Patrol policji zauważył mężczyznę leżącego na chodniku. Na pomoc było już jednak za późno.

 • Most w Milsku coraz bliżej!

  Most w Milsku coraz bliżej!

  Most w Milsku jest jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych w regionie. Znacznie skróci on dojazd do Wschowy i Sławy oraz wzmocni komunikacyjną integrację regionu. Do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego kilka dni temu trafił wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Firmą odpowiedzialną za budowę mostu w Milsku jest Mota-Engil Central Europe z siedzibą w Krakowie. 

 • Lubuskie kupuje nowe szynobusy. Będą nowoczesne i komfortowe (FILM)

  Lubuskie kupuje nowe szynobusy. Będą nowoczesne i komfortowe (FILM)

  Będą nowoczesne, komfortowe i bezpieczne. Już za dwa lata na lubuskie tory wyjadą dwa nowe spalinowe zespoły trakcyjne, które dostarczy firma NEWAG. - Kupujemy kolejne pociągi za 43 milionów złotych. Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy przesiadali się z własnego transportu do pociągu, ale nie byle jakiego - podkreślała podczas podpisania umowy marszałek Elżbieta Anna Polak.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.