Lubuskie wysoko w rankingu zamożności

12 wrzesień 2018
(2 głosów)
Lubuskie wysoko w rankingu zamożności Pixabay

W prestiżowym rankingu zamożności samorządów liczonej per capita, publikowanym przez Pismo Samorządowe "Wspólnota", województwo lubuskie zajmuje od kilku lat wysokie pozycje w kategorii województw. - Dzięki temu, że mamy strategię, jasną wizję rozwoju i słuchamy mieszkańców, możemy skutecznie wzmacniać nasze małe ojczyzny i zapewniać warunki do rozwoju, bo taka jest rola samorządu – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

- Jesteśmy zieloną krainą nowoczesnych technologii. W tym kierunku zmierzają nasze plany i nasza strategia. Nasz region musi być przede wszystkim efektywnie zarządzany, żeby był dostępny transportowo i teleinformatycznie, ale również zrównoważony, zarówno pod względem społecznym jak i terytorialnym – podkreśla marszałek.

Wyniki rankingu ukazują tempo rozwoju oraz świadczą o jakości decyzji inwestycyjnych i administracyjnych, podejmowanych przez włodarzy samorządów.

Lubuskie z wynikiem 231,34 zł per capita za 2017 r. obroniło szóstą lokatę z ubiegłorocznego podsumowania. W pierwszej trójce uplasowały się: Mazowieckie – 396, Dolnośląskie – 252,19 i Zachodniopomorskie – 250,44. Za Lubuskim znalazły się: kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie i lubelskie.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. - Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – tłumaczą autorzy rankingu.

Cały ranking „Bogactwo samorządów. Ranking dochodów JST 2017” dostępny na stronie czasopismo „Wspólnota”

Autorami badań są Paweł Swianiewicz – profesor nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska - adiunkt w tym samym Zakładzie.

Źródło: lubuskie.pl

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.