Lubuskie kupuje nowe szynobusy. Będą nowoczesne i komfortowe (FILM)

16 listopad 2018
(1 głos)
Autor: 
Lubuskie kupuje nowe szynobusy. Będą nowoczesne i komfortowe UMWL

Będą nowoczesne, komfortowe i bezpieczne. Już za dwa lata na lubuskie tory wyjadą dwa nowe spalinowe zespoły trakcyjne, które dostarczy firma NEWAG. - Kupujemy kolejne pociągi za 43 milionów złotych. Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy przesiadali się z własnego transportu do pociągu, ale nie byle jakiego - podkreślała podczas podpisania umowy marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na zakupy pozyskano dotacje z różnych programów Unii Europejskiej w kwocie około 100 mln. Zakupione od firmy NEWAG dwa kolejne pojazdy kursować będą na trasie Kostrzyn - Gorzów Wlkp. - Krzyż - Poznań. Zakup będzie możliwy dzięki wsparciu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

Ale to nie jedyne nowe pojazdy, jakie pojawią się na lubuskich torach. - W przyszłym roku także bydgoska PESA odda nam dwa pociągi z homologacją - poinformowała marszałek Polak. - Są to bardzo duże inwestycje, ale nikt nie ma wątpliwości że poprawa dostępności transportowej i teleinformatycznej to nr 1 w Lubuskiem - dodała.

Na lubuskie tory wyjadą nowoczesne pojazdy, wyposażone w nowe rozwiązania techniczne. - Będą to pojazdy trójczłonowe spełniające najnowsze wymagania obowiązujące w Europie. Na wyposażeniu znajdzie się m.in. system zliczania pasażerów i monitoring pojazdów. Szynobusy będą poruszały się z prędkością do 120 kilometrów na godzinę. Dostarczymy je do końca 2020 roku - mówił Józef Michalik, wiceprezes firmy NEWAG.

To pierwsze tego typu pociągi na polskich torach. - To sprawdzone pociągi. Świetnie funkcjonują, a pasażerowie są zadowoleni. NEWAG słynie z jakości i myślę, że te pociągi będą nam dobrze służyć. Lubuszanie coraz części i chętniej korzystają z transportu kolejowego, bo jakość taboru jest coraz lepsza - podkreślał Waldemar Sługocki, Senator RP.

Źródło: Lubuskie.pl

 • Koniec z obowiązkową maturą z matematyki?

  Koniec z obowiązkową maturą z matematyki?

  Nauczanie matematyki w szkołach pozostawia wiele do życzenia. Świadczą o tym osiągane przez uczniów niskie wyniki: w latach 2015 - 2017 średnio co szósty nie zdał matury z tego przedmiotu. Aż 42 proc. uczniów kontrolowanych przez NIK szkół ponadgimnazjalnych miała na świadectwach z matematyki tylko ocenę dopuszczająca, czyli 2. Przyczyna tkwi w wadliwym procesie nauczania. Nie dzieli się klas na grupy pod względem umiejętności i wiedzy oraz nie dostosowuje się zadań i tempa pracy na lekcji do możliwości uczniów.

 • Kierowcy spisali się na medal! Utworzyli "piękny korytarz życia" na trasie S3

  Kierowcy spisali się na medal! Utworzyli "piękny korytarz życia" na trasie S3

  Wszystko wydarzyło się w piątek, 15 lutego, około godziny 16 na Lubuskim odcinku trasy S3 na wysokości Skwierzyny. Kierowcy wzorowo utworzyli korytarz życia, tym samym umożliwiając błyskawiczny dojazd do miejsca zdarzenia dla służb ratunkowych. Brawo!

 • Nowoczesny sprzęt i samochody trafiły do lubuskich strażaków. "Będzie bezpieczniej" (ZDJĘCIA)

  Nowoczesny sprzęt i samochody trafiły do lubuskich strażaków. "Będzie bezpieczniej" (ZDJĘCIA)

  Lubuscy strażacy podsumowali swoją współpracę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowe samochody, narzędzia hydrauliczne oraz środki ochrony indywidualnej to tylko część wyposażenia, która trafiła ostatnio do niemalże wszystkich jednostek w województwie. Dziś sprzęt został oficjalnie zaprezentowany.

 • Pierwszy autobus elektryczny wyjedzie na ulice Gorzowa Wielkopolskiego już za 2 lata

  Pierwszy autobus elektryczny wyjedzie na ulice Gorzowa Wielkopolskiego już za 2 lata

  Po testach autobusów elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim, magistrat zdecydował o ich zakupie. Pierwsze pojazdy mają wyruszyć na trasy już z początkiem 2021 roku. Obsłużą one najbardziej obciążone linie.

 • Lubuskie tematy w stolicy

  Lubuskie tematy w stolicy

  Kwestie transportowe zdominowały wizytę członka zarządu Marcina Jabłońskiego w stolicy. W Warszawie samorządowiec spotkał się z przedstawicielami Przewozów Regionalnych i Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dyskutowano m.in. o lubuskim taborze kolejowym i kwestiach związanych z obsługą połączeń lotniczych z lotniska w Babimoście.

 • Najwyższe od lat podwyżki dla żołnierzy

  Najwyższe od lat podwyżki dla żołnierzy

  Zgodnie z zapowiedzią ministra Mariusza Błaszczaka, żołnierze Wojska Polskiego otrzymają wyższe wynagrodzenia od 1 lutego z wyrównaniem od 1 stycznia. To efekt podpisanego przez szefa MON i opublikowanego 23 stycznia w dzienniku urzędowym rozporządzenia w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.