RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

19 e-zwolnień na sekundę

05 grudzień 2018
(1 głos)
19 e-zwolnień na sekundę Adobe Stock

Niemal 11 tys. w weekend, blisko 151 tys. w poniedziałek i ponad 100 tys. we wtorek – to bilans pierwszych dni obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich w kraju. W szczytowym momencie do systemu wpływało nawet 19 e-zwolnień na sekundę.

W Lubuskiem jedynie w poniedziałek wystawiono prawie 3,5 tysiąca e-ZLA!

Od 1 grudnia papierowe zwolnienia lekarskie przeszły do historii. Zastąpiły je zwolnienia elektroniczne, obsługiwane przez system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W pierwszy weekend obowiązywania nowego prawa, tj. 1 i 2 grudnia, lekarze w całej Polsce wystawili 10,7 tys. e-ZLA. Natomiast w poniedziałek, 3 grudnia system informatyczny ZUS obsłużył już prawie 151 tys. e-ZLA., z czego niemal 3,5 tys. w woj. lubuskim (1 345 w Gorzowie Wlkp. i 2 043 w Zielonej Górze). Tym samym osiągnięty został pułap średniej liczby wystawionych zwolnień w dwa ostatnie poniedziałki listopada, kiedy to nastąpił już sezonowy wzrost zachorowań. Z tym, że wówczas w granicach 50-60 tys. zwolnień stanowiły zaświadczenia papierowe. W poniedziałek najwięcej elektronicznych zwolnień wpłynęło z oddziału ZUS w Gdańsku (ponad 7,6 tys.) oraz Krakowie (ok. 6,5 tys.). W całym kraju papierowych zaświadczeń wystawiono jedynie 161, z czego zaledwie 9 w woj. lubuskim (stan na 3 grudnia). Lekarze, którzy wystawili zwolnienie w formie papierowej mogą spodziewać się kontaktu ze strony ZUS w celu wyjaśnienia sytuacji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokłada wszelkich starań, aby w tych pierwszych dniach pomóc lekarzom przejść z formy papierowej na elektroniczną. Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas.

Źródło: Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Fałszywe maile z ZUS

  Fałszywe maile z ZUS

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami wysyłanymi do klientów. Otwarcie załączników do takiej wiadomości grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych.

 • ZUS rozdaje pieniądze na poprawę bezpieczeństwa w pracy

  ZUS rozdaje pieniądze na poprawę bezpieczeństwa w pracy

  50 mln. – aż tyle Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje przeznaczyć na wsparcie przedsiębiorstw, które chcą poprawić warunki bezpieczeństwa w pracy. Ruszył kolejny konkurs na dofinansowanie tego typu działań. Wnioski można składać od 15 lipca do 16 sierpnia 2019 r.

 • Warto zatrudnić studenta, to się opłaca

  Warto zatrudnić studenta, to się opłaca

  W wakacje studenci często rozglądają się za pracą. Przedsiębiorcy w takiej sytuacji najchętniej proponują im umowę zlecenie. Nie bez powodu.

 • Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS

  Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS

  Więcej kontroli i dużo lepszy wynik finansowy - to efekt działań ZUS skierowany w stronę przypadków, które budzą poważne wątpliwości. W I kwartale tego roku lubuskie oddziały przeprowadziły ponad 793 kontrole prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

 • Pierwsze „trzynastki” dla emerytów już w kwietniu

  Pierwsze „trzynastki” dla emerytów już w kwietniu

  29 kwietnia – prawdopodobnie tego dnia pierwsi świadczeniobiorcy otrzymają swoją emeryturę lub rentę wraz z „trzynastką”. W zależności od wyboru, przyniesie ją listonosz lub wpłynie ona na konto.

 • Wyższe odszkodowania z ZUS

  Wyższe odszkodowania z ZUS

  Od kwietnia tego roku do końca marca 2020 r. obowiązywać będą nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Za każdy procent trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci 917 złotych, a nie jak dotąd 854 złote.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.