RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

Zgłoś się do „Małego ZUSu” przez internet

07 styczeń 2019
(2 głosów)
Zgłoś się do „Małego ZUSu” przez internet Pixabay

Zaledwie kilka minut – tyle czasu potrzeba aby zgłosić się do „Małego ZUS-u”. Wystarczy wyrejestrować się z ubezpieczenia ze starym kodem i zarejestrować z nowym, odpowiadającym tej uldze. Kod zaczyna się od cyfr 05 90 albo 05 92 – w przypadku osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Aby skorzystać z „Małego ZUSu” nie trzeba odwiedzać placówki ZUS. Można to zrobić w biurze lub domu przez internet, np. korzystając z programu „Płatnik” albo „Płatnik Plus”. Sama procedura jest bardzo łatwa i nie wymaga wiele czasu. Wystarczy wyrejestrować się z ubezpieczenia ze starym kodem i zarejestrować z nowym. Osoby, które chcą skorzystać z „Małego ZUS-u” powinny to zrobić do 8 stycznia do północy.

Ulga przysługuje firmom, w których przychód w ostatnim roku kalendarzowym nie przekroczył 30. krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 63 tys. zł. Najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe można obliczyć samodzielnie za pośrednictwem strony zus.pl. Wystarczy wybrać odpowiedni kalkulator, wpisać kwotę rocznego przychodu z tytułu prowadzonej działalności oraz liczbę dni, przez które działalność była prowadzona. Przedsiębiorcy, którzy mają problem z ustaleniem przychodu, gdyż czekają jeszcze na faktury za grudzień, a chcieli by skorzystać z "Małego ZUS-u" powinni zgłosić się z nowym kodem i do końca miesiąca zweryfikować swoje zgłoszenie w oparciu o wyliczony już przychód.

Z ulgi skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy: w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a działalność ta była zarejestrowana w CEIDG (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej), w minionym roku nie rozliczali się w formie karty podatkowej i nie korzystali ze zwolnienia z VAT oraz nie będę wykonywali dla byłego pracodawcy tego, co robili dla niego jako pracownicy. Z „Małego ZUS-u” wyłączeni są Ci, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą oraz w poprzednim roku prowadzili także inną pozarolniczą działalność (np. twórcy i artyści).

Do tej pory, w woj. lubuskim blisko 2 tys. przedsiębiorców zdecydowało się na skorzystanie z ulgi.

Źródło: Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.