Urodziłaś się w 1953 roku i pobierałaś wcześniejszą emeryturę? Sprawdź czy przysługuje Ci wyższe świadczenie!

23 kwiecień 2019
(0 głosów)
Urodziłaś się w 1953 roku i pobierałaś wcześniejszą emeryturę? Sprawdź czy przysługuje Ci wyższe świadczenie! Adobe Stock

Kobiety z rocznika 1953, które przeszły w 2008 r. na wcześniejszą emeryturę, zachowały prawo do korzystnego przeliczenia świadczenia – tak zadecydowali sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Mogą one zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Wszystko dlatego, że w przy obliczeniu dożywotniej emerytury nie mają do nich zastosowania obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. przepisy nakazujące potrącenie z ich konta emerytalnego wypłaconych wcześniej świadczeń. Dzięki opublikowanemu 21 marca wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, kobiety urodzone w 1953 r. mogą wystąpić ze skargą o wznowienie postępowania. Tryb i termin jej wniesienia zależy od tego, czy sprawa przyznania emerytury była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem. Jeżeli tak było i sprawa zakończyła się wydaniem prawomocnego wyroku, to na podstawie Kodeksu Postępowania Cywilnego można żądać wznowienia procedury sądowej. Skargę należy złożyć w tym samym sądzie, w którym zapadł wyrok. Termin na wniesienie skargi upływa 21 czerwca 2019 r., czyli 3 miesiące od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Jeżeli sprawa zakończyła się na wydanej przez ZUS decyzji i nie znalazła finału w sądzie, to w oparciu o przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego w ciągu miesiąca od opublikowania wyroku można wnieść skargę o wznowienie postępowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym przypadku termin upłynie 23 kwietnia 2019 r.

Trzeba pamiętać, że niestety ZUS nie będzie mógł przeliczyć świadczenia tym paniom, którym od doręczenia decyzji minęło już 5 lat. Przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego jasno wskazują, że mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego decyzji nie można uchylić po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia.

Te panie, które nie złożyły jeszcze wniosku o przyznanie tzw. dożywotniej emerytur mają możliwość korzystniejszego wyliczenia świadczenia. Muszą jedynie złożyć wniosek.

Źródło: Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Jak się ma obecna kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych?

  Jak się ma obecna kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych?

  W trzecim kwartale tego roku przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek były nadal bardzo wysokie patrząc rok do roku. Przypis składek od stycznia do września był o 9 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2018 r.

 • Policjanci rozpoczęli protest. Nie będą wystawiać mandatów. Dołączą do nich strażacy i nie tylko

  Policjanci rozpoczęli protest. Nie będą wystawiać mandatów. Dołączą do nich strażacy i nie tylko

  Komitet Protestacyjny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów poinformował o przyjęciu harmonogramu działań protestacyjnych. Funkcjonariusze od wtorku, 10 lipca, oflagowali jednostki i nie wypisują mandatów w sytuacjach, gdy można stosować pouczenia. Protest od 16 lipca rozszerzy się również o funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służby Celno-Skarbowej.

 • Informacje o emeryturze na poczcie

  Informacje o emeryturze na poczcie

  W związku z tym, że 1 października wejdą w życie przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego, w części placówek Poczty Polskiej pojawią się dyżurne stanowiska ZUS, w których będzie można zasięgnąć informacji na ten temat.

 • Waloryzacja emerytur i rent

  Waloryzacja emerytur i rent

  Od 1 marca wzrosną emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a osoby do tej pory otrzymujące minimalne świadczenia mogą liczyć na ichnajwiększy wzrost. Nie trzeba w tym celu składać wniosków, ponieważ ZUS przeliczy wszystkie świadczenie z urzędu.

 • Komornik zajmie nie więcej niż 1/4 emerytury. Posłowie przyjęli poprawki do ustawy

  Komornik zajmie nie więcej niż 1/4 emerytury. Posłowie przyjęli poprawki do ustawy

  75 proc. kwoty najniższych emerytur ma być wolna od potrąceń - sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła we wtorek poprawki do projektu ustawy, która dotyczy potrąceń od rent i emerytur. "To kompromis między wierzycielami a zadłużonymi" - oceniła posłanka PiS Barbra Bartuś.

 • Do mieszkańców trafią listy z ZUS

  Do mieszkańców trafią listy z ZUS

  ZUS zakończył wysyłkę informacji o kontach ubezpieczonych. Do końca sierpnia Lubuszanie dowiedzą się ile pieniędzy udało im się zgromadzić na zusowskim koncie, czyli jaką będę mieli emeryturę.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.