Wyższe odszkodowania z ZUS

25 kwiecień 2019
(1 głos)
Wyższe odszkodowania z ZUS Adobe Stock

Od kwietnia tego roku do końca marca 2020 r. obowiązywać będą nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Za każdy procent trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci 917 złotych, a nie jak dotąd 854 złote.

Jednorazowe odszkodowanie związane z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym. Uszczerbek na zdrowiu musi być stały albo długotrwały. Stały oznacza takie naruszenie sprawności organizmu, które nie rokuje szans na jakąkolwiek poprawę. Długotrwały zaś trwa przez ponad 6 miesięcy, ale jest możliwa poprawa stanu zdrowia.

O wypłacie jednorazowego odszkodowania decyduje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ocenia on stopień uszczerbku na zdrowiu i jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Badanie odbywa się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS przyznawane jest w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Kwota, która przysługuje za jeden procent uszczerbku zmienia się raz w roku i jej stawka obowiązuje od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.

W związku z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji przysługuje zaś kwota jednorazowego odszkodowania w wysokości 16 tysięcy 50 złotych. Do jednorazowego odszkodowania ma prawo również rodzina osoby, która uległa wypadkowi i wskutek tego zmarła. To odszkodowanie od 1 kwietnia wynosi 82 tysiące 531 złotych.

Źródło: Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.