Milionowe długi na raty

07 sierpień 2019
(0 głosów)
Milionowe długi na raty Pixabay

Zadłużenie z tytułu składek jest niewątpliwie poważnym problem dla przedsiębiorcy. Można go jednak rozwiązać.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje różne formy spłaty zobowiązań, takie jak np. rozłożenie zaległości na raty.

Liczba umów ratalnych zawartych pomiędzy ZUS a dłużnikami stale rośnie. Rozłożenie należności z tytułu składek na raty pozwala na ich uregulowanie w uzgodnionym, dłuższym czasie. O taką ulgę w spłacie mogą ubiegać się obecni i byli płatnicy składek, a także osoby na które ZUS przeniósł odpowiedzialność za cudze zobowiązania, np. spadkobiercy czy członkowie zarządów spółek. Uldze podlegają składki na wszystkie fundusze, w pełnej kwocie, niezależnie od tego czy była to część finansowana przez płatnika czy ubezpieczonego. Warunki spłaty określane są w umowie i uzależnione od środków jakie zobowiązany może przeznaczyć na spłatę długu.

Rozłożenie zadłużenia na raty niesie za sobą wiele korzyści. Taka umowa pozwala przedsiębiorcy na uporządkowanie jego sytuacji. Jeżeli terminowo spłaca kolejne raty i reguluje bieżące składki, może otrzymać  zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, potrzebne np. do udziału w przetargach. Gdy umowa jest realizowana, ZUS nie  podejmuje działań zmierzających do wyegzekwowania należności, a dotychczas prowadzoną egzekucję zawiesza.  

Od składek objętych ulgą  nie nalicza się odsetek, a w ich miejsce pobiera się natomiast opłatę prolongacyjną. Wnioski o rozłożenie zadłużenia na raty można składać: elektronicznie, pisemnie, bądź ustnie - do protokołu lub telefonicznie (aby złożyć wniosek w tej formie płatnik musi mieć profil na platformie PUE). Zakres dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku ustala się zawsze indywidualnie i jest on zależny od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że udzielona ulga może stanowić pomoc publiczną.

Klienci ZUS, którzy mają problemy ze spłatą należności, mogą skorzystać z pomocy doradców. Ich zadaniem  jest wskazanie najdogodniejszego sposobu uregulowania zadłużenia, a także zapewnienie pomocy  w zgromadzeniu i przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku.

Źródło: Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.