Strażacy z Małopolski ćwiczyli w Żaganiu (ZDJĘCIA)

29 kwiecień 2018
(3 głosów)
Autor:  Redakcja
Strażacy z Małopolski ćwiczyli w Żaganiu JRG 5 Kraków

Strażacy z Małopolski przez 6 dni ćwiczyli na żagańskim poligonie. Manewry odbyły się na tzw. żywym organizmie. Zniszczone budynki ulokowane na terenie poligonu najlepiej oddawały rzeczywistość po ewentualnej katastrofie.

W ćwiczeniach udział wzięły Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze oraz Ratownictwa Technicznego z Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa. Łącznie na poligonie pracowało kilkudziesięciu strażaków wraz z psami ratowniczymi wyszkolonymi do poszukiwań na gruzowiskach.

Podczas manewrów ratownicy musieli zmierzyć się z różnymi scenariuszami. Każdy z nich zakładał realną sytuację, która może zdarzyć się w każdej chwili.

W trakcie zajęć strażacy doskonalili ratownicze techniki stabilizacji naruszonych konstrukcji budowlanych przy pomocy podpór mechanicznych, pneumatycznych, a także wykonując stabilizację drewnem. W celu penetracji zagruzowanych przestrzeni przy użyciu kamer wziernikowych ćwiczono także metody wykonywania przebić za pomocą m.in. piły tarczowej czy piły z tarczą typu "ring".

Ważnym elementem manewrów było wykonywanie dojść do osób zasypanych poprzez podnoszenie elementów konstrukcji budowlanych różnymi technikami oraz wydobywanie poszkodowanych z ciasnych, zasypanych przestrzeni. Dodatkowo na zakończenie zajęć poligonowych przeprowadzono wspólne ćwiczenia zgrywające wszystkich grup.

Sześciodniowe ćwiczenia były cenną okazją w doskonaleniu umiejętności posługiwania się sprzętem ratowniczym, poznawania taktyki działań ratowniczych podczas usuwania skutków katastrof budowlanych, a także możliwości taktycznych poszczególnych grup i sprzętu będącego na ich wyposażeniu. Nad merytorycznym przebiegiem zajęć czuwali doświadczeni instruktorzy z Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie oraz przestawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.

Na podstawie: Informacje własne, JRG 5 Kraków (Artykuł) | Fot. JRG 5 Kraków

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.