Wielka międzynarodowa akcja CBŚP z Gorzowa. Działania w Polsce, Holandii i Niemczech (ZDJĘCIA)

04 maj 2018
(1 głos)
Autor:  Redakcja
Wielka międzynarodowa akcja CBŚP z Gorzowa. Działania w Polsce, Holandii i Niemczech CBŚP

Zlikwidowanie pięciu laboratoriów środków psychotropowych oraz kilku magazynów, zabezpieczenie setek kilogramów narkotyków i środków chemicznych do ich produkcji, to wynik współpracy CBŚP z policją niemiecką i holenderską. Podczas ogromnego przedsięwzięcia, jakim było niemal jednoczesne przeprowadzenie działań w trzech państwach, zatrzymano łącznie 14 osób. Wszyscy podejrzewani są m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję środków psychotropowych i organizowanie laboratoriów. Śledczy podkreślają, że z zabezpieczonych substancji można wyprodukować nawet kilkanaście ton narkotyków.

Policjanci CBŚP w Gorzowie Wielkopolskim ustalili, że na terenie Polski, Holandii i Niemiec działa zorganizowana grupa, której członkowie zajmują się przestępczością narkotykową. Aby wyjaśnić wszystkie wątki wszczęte zostało śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Z zebranych informacji wynikało, że członkowie grupy zajmowali się m.in. przewozem z Polski do Holandii substancji chemicznych wykorzystywanych do produkcji narkotyków w postaci amfetaminy czy MDMA. Wszystko wskazywało również na to, że zajmowali się także organizowaniem nielegalnych laboratoriów narkotyków syntetycznych.

Wyjaśniając kolejne aspekty sprawy policjanci CBŚP nawiązali współpracę z organami ścigania na terenie Holandii i Niemiec, potwierdzając jednocześnie wcześniejsze ustalenia. Wszystkie czynności koordynowane były z ramienia strony polskiej przez oficera łącznikowego Centralnego Biura Śledczego Policji w Europolu oraz Europol. Na podstawie zgromadzonych informacji w przeciągu dwóch dni dokonano ogromnego przedsięwzięcia, jakim było przeprowadzenie realizacji na terenie trzech państw.

W Polsce, w województwie wielkopolskim policjanci zatrzymali siedem osób, które następnie doprowadzono do Prokuratury Okręgowej. - Zgromadzony materiał procesowy pozwolił na przedstawienie jednemu z zatrzymanych zarzutu związanego z kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostałym osobom grozi odpowiedzialność za udział w tej grupie. Zatrzymani usłyszeli również zarzuty dot. produkcji substancji psychotropowych w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem środkami chemicznymi służącymi do produkcji tych narkotyków - mówi kom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy CBŚP.

Podczas działań prowadzonych na terenie Polski, policjanci CBŚP u jednego z zatrzymanych zabezpieczyli 4 kg amfetaminy. W firmie produkującej odczynniki chemiczne zabezpieczono 17,5 tys. litrów substancji chemicznych wykorzystywanych w procesie produkcji narkotyków syntetycznych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie warte ponad pół miliona złotych. Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. W trakcie akcji policjantów CBŚP wsparli funkcjonariusze wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu, KWP w Poznaniu i KWP w Gorzowie Wlkp.

Na bazie informacji zebranych przez policjantów CBŚP z Gorzowa Wlkp. przeprowadzono również działania w Holandii. National Crime Squad rozpoczęło działania w rejonie Eidhoven, Venlo, Uden, Waalre, Echt, Oss likwidując m.in. laboratoria czy miejsce magazynowania odczynników służących do produkcji narkotyków syntetycznych. W działaniach na terenie Holandii wzięło udział około 200 policjantów, którzy przeprowadzili czynności w 13 miejscach, zatrzymali i aresztowali 7 osób, zlikwidowali 4 laboratoria, w tym jedno mobilne. Odkryto też i zabezpieczono mnóstwo sprzętu niezbędnego do uruchomienia kolejnych laboratoriów.

- Łącznie podczas kwietniowych działań w Holandii zabezpieczono 105 kg MDMA, 57 litrów amfetaminy w płynie, 1000 litrów prekursora BMK, 30 litrów prekursora PMK. Ponadto w ręce policjantów wpadło ponad 67 ton różnych odczynników chemicznych służących do produkcji narkotyków syntetycznych. Według szacunków śledczych z takiej ilości zabezpieczonych substancji można by wyprodukować nawet kilkanaście ton narkotyków. Zabezpieczono także 4 szt. broni palnej, 50 szt. amunicji, 2 kradzione pojazdy ciężarowe oraz 8 motocykli - informuje kom. Jurkiewicz.

Na podstawie informacji przekazanych stronie holenderskiej, w marcu 2018 roku tamtejsi policjanci zlikwidowali laboratorium MDMA oraz zabezpieczyli 125 kg MDMA, 46 litrów oleju safrolowego i odczynniki chemiczne służące do produkcji narkotyków. Do sprawy zatrzymano wówczas jedną osobę. W czynnościach przeprowadzonych na terenie Holandii, za zgodą prokuratury holenderskiej obecni byli także policjanci CBŚP Zarządu w Gorzowie Wlkp. oraz przedstawiciel Europolu.

W tym samym czasie policjanci z Niemiec, na terenie miejscowości Wiethornskamp Bohmte (rejon Osnabrück) przeprowadzili działania, podczas których ujawniono 7,4 tys. litrów odczynników chemicznych o podobnym składzie do tych ujawnionych w Holandii i Polsce. Wszystko wskazuje na to, że te środki chemiczne trafiły do Niemiec z Polski.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.