Blisko 1800 przedmiotów zawierających symbole faszystowskie zabezpieczone przez policjantów

10 maj 2018
KWP Gorzów Wlkp.

Policjanci z Żar i Lubska na przygranicznym bazarze zabezpieczyli blisko 1800 przedmiotów zawierających symbole faszystowskie. Towar oferowali do sprzedaży mężczyźni w wieku 36, 47 i 70 lat.

Na trzech stoiskach policjanci znaleźli m.in. popielniczki, przypinki, krzyże, hełmy, pierścienie, pieczęcie i wiele innych rzeczy zawierające symbole faszystowskie. Już samo posiadanie takich przedmiotów w celu rozpowszechniania zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat dwóch. Propagowanie faszyzmu lub innego totalitarnego ustroju jest w Polsce przestępstwem. Odpowiedzialność karną ponosi się także za posiadanie, utrwalanie, prezentowanie, przechowywanie, czy nabywanie przedmiotów zawierających treści faszystowskie. Nie ma więc zgody na tego typu działanie, a osoby trudniące się takim procederem nie mogą czuć się bezkarne.

W środę (9 maja) na przygranicznym bazarze w Łęknicy policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żarach oraz Komisariatu Policji w Lubsku przeprowadzili szeroko zakrojone działania poprzedzone pracą operacyjną. W wyniku błyskawicznej i zdecydowanej akcji funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 1800 przedmiotów, które posiadały faszystowskie symbole. Policjanci uderzyli w kliku punktach jednocześnie, zabezpieczając podejrzany towar na trzech stoiskach. Przedmioty do sprzedaży oferowali mężczyźni w wieku 36, 47 i 70 lat (mieszkańcy powiatu żarskiego), którzy zostali już wstępnie przesłuchani. Mężczyźni tłumaczyli, że nie wiedzieli, że tego typu proceder jest zabroniony. Wśród znalezionych na bazarze rzeczy znajdowały się hełmy, czapki, pieczątki, noże, popielniczki czy przypinki. Na przedmiotach tych umieszczone były symbole faszystowskie takie jak swastyki, gapy, tzw. runa. W kwestii zabezpieczonych rzeczy wypowie się biegły. Już samo posiadanie takich przedmiotów w celu rozpowszechniania zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Art. 256. § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2.Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

§ 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.

§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd orzeka przepadek przedmiotów, o których mowa w § 2, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.

Źródło: podkom. Aneta Berestecka Komenda Powiatowa Policji w Żarach

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.