Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lubuskich lasach

22 maj 2018
(1 głos)
bazapozarow.ibles.pl

Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych codziennie określają stopnie zagrożenia pożarowego lasu. Pomiary wykonywane są metodą Instytutu Badawczego Leśnictwa i opierają się na 3 głównych czynnikach, jakimi są: wilgotność ściółki sosnowej, wilgotność względna powietrza oraz współczynnik opadowy. 

Lasy Państwowe jako dobro publiczne udostępnione są dla społeczeństwa przez cały rok. Udostępnienie to wiąże się z szeregiem zagrożeń dla lasu, którym przeciwdziałać muszą Służby Leśne. Jednym z największych zagrożeń dla obszarów leśnych jest zagrożenie pożarami. Za 90% wszystkich pożarów lasów w Polsce odpowiedzialny jest człowiek.

Ochrona przeciwpożarowa lasu oparta jest na sprawnym i skutecznie działającym systemie, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykrywanie pożarów, alarmowanie odpowiednich służb ratowniczych i prowadzenie akcji gaśniczej. W okresie zwiększonego zagrożenia pożarowego działają również leśne bazy lotnicze. Jedna z takich baz znajduje sie na lotnisku w Zielonej Górze - Przylepie.

Aktualnie (stan na 22.05) w lubuskich lasach występuje 3 - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W takich warunkach pożar rozprzestrzenia się błyskawicznie.

Wczoraj pisaliśmy o pożarze lasu w miejscwości Czarna, spaliło się wówczas okoła 1,5 hektara poszycia leśnego.

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.