Atak kiboli na Zakład Karny w Krzywańcu. Wybuchł pożar. Specjalistyczne ćwiczenia kryzysowe (ZDJĘCIA)

19 czerwiec 2018
Autor:  Redakcja
Atak kiboli na Zakład Karny w Krzywańcu. Specjalistyczne ćwiczenia kryzysowe ZK Krzywaniec - ppor. Piotr Hamera, KMP Zielona Góra

W czwartek, 14 czerwca, na Zakład Karny w Krzywańcu zaatakowała grupa pseudokibiców, która domaga się wypuszczenia swojego przywódcy. Napastnicy wrzucili na teren ZK petardy i race powodując pożar wieżyczki wartowniczej oraz silne zadymienie w sąsiadującym bloku więziennym. Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń ochronno-obronnych, których celem było doskonalenie procesu decyzyjnego w sytuacjach kryzysowych na terenie zakładu.

Przed bramę główną Zakładu Karnego przybyła uzbrojona grupa pseudokibiców, która domagała się wypuszczenia z zakładu karnego jednego z ich przywódców. W tym celu pseudokibice podpalili wieżyczkę ochronną oraz odpalili race dymne, co spowodowało silne zadymienie w sąsiadującym bloku więziennym. Ponadto grupa kiboli groziła bronią palną funkcjonariuszom Służby Więziennej.

O sytuacji powiadomiony został Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze, którego decyzją do natychmiastowych działań skierowana została Nieetatowa Grupa Realizacyjna. W międzyczasie funkcjonariusze SW przystąpili do ewakuacji osób z budynków znajdujących się w pobliżu oraz uniemożliwienia pseudokibicom wdarcia się na teren jednostki do czasu zatrzymania ich przez funkcjonariuszy policji. Funkcjonariusze Służby Więziennej próbowali również własnymi siłami ugasić pożar wieżyczki. Po kilku minutach z pomocą przybyli im strażacy z Zielonej Góry oraz ochotnicy z Nowogrodu Bobrzańskiego.

Kiedy na miejsce przyjechała Nieetatowa Grupa Realizacyjna z zielonogórskiej policji jeden z napastników wyciągnął z samochodu broń maszynową i zaczął nią strzelać w kierunku policjantów. Dowódca grupy od razu zadecydował o natychmiastowym odparciu zamachu. W wyniku skutecznych działań, wszystkich mężczyzn zatrzymano jeszcze w samochodzie.

Założone cele zostały osiągnięte. Wieloaspektowy scenariusz ćwiczeń oznaczał duży stopień ich skomplikowania. Dzięki temu może stanowić on doskonały materiał dotyczący prawidłowego sposobu prowadzenia działań na wielu płaszczyznach w przypadku wystąpienia kilku zagrożeń jednocześnie.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.