Kierowcy z Litwy oraz Turcji ingerowali w tachografy i nie tylko. Łącznie muszą zapłacić ponad 14 tys. złotych (ZDJĘCIA)

06 lipiec 2018
(1 głos)
Autor:  Redakcja
Kierowcy z Litwy oraz Turcji ingerowali w tachografy i nie tylko. Łącznie muszą zapłacić ponad 14 tys. złotych WITD Gorzów

Jeden kierowca używał wyłącznika tachografu i prowadził pojazd bez karty kierowcy. Natomiast drugi używał emulatora Adblue. Obaj naruszyli także przepisy o czasie pracy kierowcy. Obywatele Litwy oraz Turcji zostali ukarani kilkunastoma mandatami karnymi. Z kolei wobec przewoźników wszczęto postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Inspektorzy ze słubickiego oddziału WITD w Gorzowie Wielkopolskim, którzy w środę, 4 lipca, w okolicach byłego przejścia granicznego w Świecku wykonywali czynności kontrolne zatrzymali do kontroli dwie ciężarówki. Jedną turecką, a drugą litewską, która wykonywała międzynarodowy transport drogowy.

Szczegółowa kontrola pojazdu z Turcji, zwłaszcza analiza zapisów tachografu, wzbudziła przypuszczenia, że do urządzenia rejestrującego zostało podłączone niedozwolone urządzenie ingerujące w jego pracę. W związku z tym pojazd skierowano do specjalistycznego warsztatu, w którym odnaleziono i zdemontowano niedozwolony sprzęt. - Instalowanie takich urządzeń ma na celu rejestrowanie przez tachograf danych o okresach aktywności kierowcy niezgodnych ze stanem faktycznym. Podczas gdy kierowca prowadzi pojazd tachograf rejestruje odpoczynek kierowcy i postój pojazdu - mówi Bogdan Trzpis, Wojewódzki Inspektor ITD.

Dokładna kontrola wykazała, że kierowca nie tylko używał wyłącznika tachografu, ale również w niektóre dni poruszał się bez karty kierowcy. Ponadto stwierdzono liczne naruszenia przepisów o czasie pracy kierowców. Suma kar pieniężnych za wszystkie stwierdzone naruszenia wyniosła 27400 złotych. W wyniku kontroli wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej wobec przewoźnika drogowego. Ponadto na obywatela Turcji nałożono 14 mandatów karnych na łączną kwotę 11300 złotych.

W tym samym czasie drugi inspektor prowadził kontrolę ciężarówki litewskiej. - Funkcjonariusz ujawnił w pojeździe urządzenie służące do symulowania prawidłowej pracy układu emisji spalin, pomimo jego niesprawności. W takim przypadku roztwór mocznika, zwany powszechnie AdBlue, nie jest pobierany ze zbiornika, w skutek czego do atmosfery trafiają nieoczyszczone spaliny. Inspektor zatrzymał dowód rejestracyjny i zakazał kierowcy dalszej jazdy. Ponadto nałożył on na niego mandat karny - dodaje Lubuski Inspektor ITD.

Podczas tej kontroli stwierdzono również liczne naruszenia przepisów o czasie pracy kierowców oraz brak wymaganej dokumentacji. W związku z tym wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 4100 złotych, a na kierującego nałożono 13 mandatów karnych na łączną kwotę 3400 złotych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.