Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

06 lipiec 2018
(2 głosów)
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego Policja Lubuska

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego prowadzą dzisiaj działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas działań zwrócą szczególną uwagę na sposób zachowanie kierujących samochodami w stosunku do pieszych, rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. W mieście na głównych ulicach pojawi się więcej policyjnych patroli, które będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego.

Ogólnopolskie działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, mają na celu zwrócenie uwagi zarówno pieszych jak i kierujących na poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się po drogach, w szczególności pieszych i rowerzystów. Z obserwacji policjantów wynika, że kierujący samochodami nie zawsze ustępują pierwszeństwa pieszym czy kierującym jednośladami. Aby zapobiec potrąceniom pieszych czy wypadkom z udziałem jednośladów zielonogórscy policjanci patrolują dzisiaj ulice miasta i sprawdzają przestrzeganie przepisów przez pieszych, kierujących pojazdami mechanicznymi, rowerami, a także innymi jednośladami.

Policjanci zwrócą uwagą na takie wykroczenia jak przekraczanie dozwolonej prędkości, w szczególności przed i na przejściach dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym i inne wykroczenia popełniane w stosunku do osób pieszych. Jednakże również piesi muszą liczyć się z konsekwencjami w przypadku popełnienia wykroczeń w ruchu drogowym, np. przechodzenia w miejscach niedozwolonych czy na czerwonym świetle. Mundurowi będą także zwracać uwagę na parkowanie na chodnikach, w strefach zamieszkania, ponieważ otrzymują bardzo wiele zgłoszeń on tym, że kierujący blokują przejazdy, wyjazdy, utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają pieszym poruszanie się. Najwięcej takich zgłoszeń mieszkańcy przekazują Policji za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie internetowo wskazują miejsca, w których kierujący łamią przepisy.

Policjanci będą konsekwentni wobec osób naruszających przepisy Ustawy prawo o ruchu drogowym, narażających innych uczestników ruchu. Na pewno jak zwykle surowego traktowania mogą się spodziewać nietrzeźwi kierujący. Mundurowi będą obserwować skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe i główne ciągi komunikacyjne, wszystkie te miejsca gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń. Patrole ruchu drogowego podczas dzisiejszych działań pełnią służbę także w rejonach szkół, gdzie sprawdzają jak względem pieszych zachowują się kierujący. Ujawnione przypadki przekraczania prędkości czy zachowań zagrażających bezpieczeństwo dzieci i młodzieży spotkają się z konsekwencjami.

Celem takich policyjnych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na drogach, ale także przypomnienie im o konieczności zachowania ostrożności przed wejściem na przejście. Policjanci przypomną o akcji „Patrz i słuchaj”, poprzez którą chcą uświadomić pieszym jak ważne jest nie tylko obserwowanie tego co dzieje się wokół nich, ale także słuchanie. Niestety piesi często wchodzą na jezdnię ze słuchawkami na uszach słuchając głośnej muzyki lub korzystając z telefonów komórkowych, a to wszystko sprawia, że nie są wystarczająco ostrożni w ruchu ulicznym. Poprzez swoje działania policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności na drogach zarówno kierującym jak i pieszym.

Źródło: KMP Zielona Góra

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.