Dostałeś sms z linkiem? Uważaj i nie daj się oszukać!

10 wrzesień 2019
(1 głos)
Dostałeś sms z linkiem? Uważaj i nie daj się oszukać! Lubuska Policja

Robisz zakupy przez internet? Uważaj na wiadomości SMS z linkiem. Dokonując wskazanej w treści opłaty, możesz stracić nawet kilka tysięcy złotych. Oszuści cały czas działają wykorzystując coraz nowsze metody. Policjanci apelują, aby surfując w sieci być ostrożnym i chronić swoje pieniądze.

W dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie innej formy robienia zakupów jak właśnie przez internet. Korzystając z wirtualnego świata zapominamy często, że jego użytkownikami są także oszuści, którzy udoskonalają swoje metody, żeby nas wykorzystać i zabrać nam pieniądze. Jak łatwo można stać się ofiarą takiego oszusta przekonała się o tym mieszkanka powiatu krośnieńskiego, która postanowiła zrobić zakupy przez internet. Kobieta zamówiła towar, wybrała formę przesyłki, płacąc od razu za wszystko.

Po niespełna pół godziny otrzymała wiadomość SMS z informacją, iż jej przesyłka została wstrzymana z uwagi na niedopłatę 1 zł i żeby otrzymać paczkę musi wejść w podanego linka, który miał jej ułatwić płatność. Kobieta nic nie podejrzewając kliknęła w niego i została przekierowana na stronę internetową z możliwością wyboru banku. Po zalogowaniu się do swojego banku opłaciła wskazaną niedopłatę, a następnie nie czytając treści otrzymanego z banku sms, potwierdziła kodem dokonanie przelewu. Zaskoczenie przyszło w chwili, gdy sprawdziła swój stan konta i okazało się, że zamiast 1 zł, przelała kwotę 2700 zł.

Niestety przypadek mieszkanki powiatu nie jest odosobniony. Cały czas czytamy w mediach o podobnych sytuacjach, a sprawcy stosując różne metody wysyłają wiadomości między innymi o treści: o zablokowanej przesyłce i konieczności uiszczenia dopłaty, o zaległości za usługę telefoniczną, czy też wypisaniu się z subskrypcji. Zawsze w treści wiadomości podany jest link, w którego należy wejść. Pamiętaj, że za takim działaniem stoi sprawca. Dlatego zawsze należy być czujnym i zachować ostrożność.

Korzystając z płatności w sieci, pamiętaj:

  1.  stosuj zasadę ograniczonego zaufania;
  2. nie działaj w pośpiechu;
  3. nie wchodź na dołączone do wiadomości linki i nie loguj się przez nie na swoje konto bankowe (dotyczy to także otrzymanych wiadomości email);
  4. zawsze zwracaj uwagę na logo, nazwę i adres URL strony internetowej. Sprawdzaj czy po lewej stronie linku znajduje się mała kłódka oraz wyrażenie „https” świadczące o tym, że dane połączenie jest szyfrowane;
  5. robiąc przelew, upewnij się o prawidłowości numeru konta adresata oraz przesyłanej kwoty;
  6. zanim potwierdzisz otrzymany z banku kod do przelewu, upewnij się czy widniejąca w treści sms kwota jest właściwa;
  7. przypominaj o tych zasadach w rozmowie z rodziną i znajomymi, w ten sposób pomożesz im ustrzec się przed działaniem oszustów.

Źródło: asp.szt. Justyna Kulka - Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.