Wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego w Polsce!

13 marzec 2020
(3 głosów)
Wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego w Polsce! Lubuska Policja/Zdjęcie poglądowe

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego w Polsce wprowadzony zostaje stan zagrożenia epidemicznego! Osoby powracające z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową!

- W obliczu pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Jesteśmy zobowiązani do tego, aby bezpieczeństwo Polaków było utrzymane. Potrzebne jest odpowiedzialne działanie, które może zminimalizować skutki tej pandemii. - mówił w KPRM Premier Mateusz Morawiecki.

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce wiąże się m.in. z:

  • Wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.
  • Osoby powracające z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową.
  • Od niedzieli wstrzymany zostanie międzynarodowy ruch kolejowy i lotniczy.
  • Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów.
  • Od soboty tymczasowe zawieszenie działania innych sklepów w galeriach.
  • Pozostają otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie
  • Restauracje, bary i kawiarnie mogą prowadzić tylko działalność na dowóz i na wynos.
  • Zakaz zgromadzeń publicznych (w tym państwowych i religijnych) powyżej 50 osób.

Zawieszenie działania innych sklepów w galeriach ma zmniejszyć generowanie dodatkowego ruchu. Poza galeriami handlowymi ograniczenie nie obowiązuje. Wszystkie sklepy, placówki finansowe czy punkty usługowe funkcjonują normalnie.

- To nie jest decyzja ani spontaniczna, ani emocjonalna. To decyzja strategiczna. Tę decyzję Polska podejmuje podobnie jak Słowacja, Czechy, jako jeden z pierwszych krajów w Europie. Chcemy być mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie. - mówił Premier Mateusz Morawiecki.

Samochodowy ruch dla Polaków wracających do Polski będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej. Wszystkie osoby powracające z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową.

Czytaj również - Czy w Zielonej Górze powstanie laboratorium do badania koronawirusa?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.