Nowa Sól: Fałszywy policjant CBŚP zdemaskowanych przez prawdziwych funkcjonariuszy

27 maj 2020
Fałszywy policjant CBŚP zdemaskowanych przez prawdziwych funkcjonariuszy Lubuska Policja

Policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 54-letniego mężczyznę, który próbował oszukać kobietę metodą na policjanta CBŚP. Nowosolanka jednak wykazała się dużym sprytem powiadamiając policję, nie przerywając dialogu telefonicznego z przestępcą, a tym samym unikając straty 40 tys. zł. 54-latek decyzją sądu trafił na 3 miesiące do aresztu.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który chciał oszukać metodą na „policjanta CBŚP”. Do zdarzenia doszło 21 maja w Nowej Soli. 58-letnia kobieta powiadomiła telefonicznie, że na jej numer telefonu stacjonarnego zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚP i powiedział, że grupa hakerów planuje z jej rachunku bankowego ukraść pieniądze oraz że jej konto jest już pod obserwacją policjantów. W trakcie rozmowy oszust nakazał nowosolance, aby nie rozłączając połączenia wybrała numer telefonu na Policję i potwierdziła wiarygodność prowadzonej akcji. Kobieta postępowała zgodnie z instruktażem.

Poprzez licznie komunikaty prasowe oraz prowadzoną kampanię „Seniora nie oszukasz” mieszkance Nowej Soli cała ta sytuacja wydała się podejrzana. Wiedziała, że coś jest nie tak z uwagi na to, że została zobligowana do przekazania pieniędzy w „szarej kopercie” i wrzucenia jej do kosza na śmieci w pobliskim parku. Wykorzystując dobry moment nieuwagi swojego rozmówcy – fałszywego policjanta, powiadomiła o wszystkim nowosolską Policję. Kryminalni natychmiast rozpoczęli szeroko zakrojone działania, aby ustalić i zatrzymać oszusta. Niespełna po godzinie sprawca był już w rękach właściwych stróżów prawa. Zatrzymany 54-latek został doprowadzony do jednostki Policji, gdzie usłyszał zarzut oszustwa. Teraz grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec mężczyzny. Sprawa jest rozwojowa, a nowosolska policja nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Tego samego dnia funkcjonariusze zostali poinformowani, że w jednym z banków w Nowej Soli przebywa mocno zdenerwowana starsza pani, która dopytuje się o możliwość wzięcia kredytu. Pracownicy banku wydało się to niepokojące, gdyż kobieta przez całą wizytę przy okienku transakcyjnym rozmawiała przez telefon. Dzięki czujności kasjerki i wyczuciu całej sytuacji nie doszło do oszustwa. Ta w porę powiadomiła nowosolskie organy ścigania. 78-latka mogła narazić się na problemy finansowe, jak również stracić cały swój dobytek w postaci złota oraz biżuterii. Ustalono również, że schemat przestępcy był dokładnie taki sam jak wobec pierwszej poszkodowanej. Na pewno nie można tu mówić o zakończonej „akcji”, gdyż ciągle pojawiają się nowe wątki, ujawniane są kolejne dowody, które muszą zostać wnikliwie zbadane przez nowosolską policję pod nadzorem prokuratury. Sprawa bez wątpienia jest rozwojowa.

Przestępcy wykorzystują różne sposoby, żeby wzbudzić zaufanie i wyłudzić pieniądze. Niestety pomimo intensywnych działań profilaktycznych oraz licznych komunikatów medialnych przestępcom w dalszym ciągu udaje się ten haniebny proceder w postaci pozbawienia oszczędności życia. Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.

- Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad: We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów. - dodaje mł. asp. Renata Dąbrowicz – Kozłowska, Oficer Prasowa Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli

Źródło: mł. asp. Renata Dąbrowicz – Kozłowska, Oficer Prasowa Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top stat4u

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.