Gorzów: Blisko 80 strażaków i ponad 15 pojazdów w akcji. Ćwiczenia kompanii gaśniczej (ZDJĘCIA)

17 sierpień 2020
(5 głosów)
Autor: 
80 strażaków i ponad 15 pojazdów w akcji. Ćwiczenia kompanii gaśniczej Fot. OSP Bogdaniec

To sprawdzian strażackich umiejętności. Na terenie gminy Santok odbyły się ćwiczenia straży pożarnej. Manewry miały na celu przeprowadzenie akcji gaśniczej z użyciem kompanii "Gorzów" Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego w przypadku pożaru lasu.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że pożar lasu w pobliżu miejscowości Gralewo wybuchł w niedzielny poranek, 16 sierpnia, na skutek celowego podpalenia. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego operacyjnego gorzowskich strażaków i Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego Nadleśnictwa Kłodawa około godziny 10:00.

Wówczas do zdarzenia zadysponowano lokalne siły i środki z jednostek PSP, jak i OSP. We wszystkim wspomagali ich pracownicy Lasów Państwowych. Pomimo podjętych działań, pożar cały czas dynamicznie się rozprzestrzeniał.

W akcji kompania gaśnicza

Z czasem alarm otrzymały jednostki wchodzące w skład Kompanii Gaśniczej "Gorzów" Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego pod dowództwem st. kpt. Marcina Mikisza. Wszyscy zebrali się w punkcie koncentracji na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim, skąd wyruszyli do działań.

Po przegrupowaniu sił i środków i dojeździe wyznaczonych zastępów wypracowano koncepcję planowanych działań gaśniczych. Wówczas akcja została podzielona na kilka odcinków bojowych. Część zastępów musiała zbudować Punkt Czerpania Wody na bazie jeziora Racze. Następnie woda po ok. 1400 metrach trafiała do rozstawionych zbiorników, z których była kolejno przetłaczania przez samochody gaśnicze na czoło pożaru.

Na froncie walki z żywiołem znajdowały się 3 zastępy gaśnicze, które podawały 6 prądów wody. W pobliżu rozwinęły się jeszcze 2 samochody z 4 prądami wody. Założeniem było utrzymanie ciągłości podawania środka gaśniczego przez co najmniej 30 minut.

Celem manewrów było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań gaśniczych oraz dostarczania wody na duże odległości. Dla wszystkich była to możliwość zdobycia doświadczenia na wypadek realnej sytuacji. Ćwiczenia przygotowali bryg. Bartłomiej Mądry i mł. kpt. Marek Andruszków z Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

Fot. OSP Bogdaniec, OSP Deszczno, OSP Gralewo

Przeczytaj też: Zielona Góra: Zatankował gaz i odjechał z... wężem od dystrybutora (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.