Miała być niewielka dopłata do zamówionej paczki. Z konta zniknęły tysiące złotych!

24 listopad 2020
Miała być niewielka dopłata do zamówionej paczki. Z konta zniknęły tysiące złotych! KWP Gorzów Wielkopolski

Kilka osób straciło łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych po tym jak uwierzyli, że należy dokonać niewielkiej dopłaty do paczki. Kliknięcie we wskazany w smsie link dał możliwość rzekomego przelewu. W rezultacie oszuści przejęli kontrolę nad kontami bankowymi i wyprowadzili z nich łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Gorzowscy policjanci w miniony weekend otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących oszustw i jego próbach. Mechanizm działania był identyczny. Na telefon przychodził SMS z informacją, że do zamówionej paczki należy dopłacić jedynie 50 groszy. Niestety kilka osób uwierzyło w tą wiadomość i weszło we wskazany link do internetowej strony. Po wybraniu banku osoby te wpisywały loginy i hasła. To oznaczało, że te dane automatycznie trafiały do oszustów, bo strona internetowa, została spreparowana. Dopiero po pewnym czasie pokrzywdzeni orientowali się, że z ich kont wypłynęły pieniądze. Poszczególni mieszkańcy Gorzowa i okolic stracili 2, 7 i niemal 23 tysiące złotych. Łącznie straty w miniony weekend to prawie 40 tysięcy złotych. Sprawą zajmują się policjanci.

Funkcjonariusze przypominają, by uważać na podobne wiadomości. Zwłaszcza w gorącym okresie świątecznych zakupów. Wielu z nas wybierze zakupy online. Trzeba jednak uważać, by nie stracić swoich pieniędzy. Począwszy od super okazji i zakupów w niespotykanie niskich cenach w nieznanych sklepach, po zapłatę za dostawę. W każdym momencie musimy zachować koncentrację, by zamawianie prezentów nie okazały się przykrą niespodzianką.

Na każdym etapie operacji finansowych dokładnie sprawdzajmy adres strony internetowej. Szata graficzna banku czy firmy kurierskiej może być bliźniaczo podobna. Nie wprowadzajmy tam danych logowania, bo trafiają one bezpośrednio do oszustów. W ciągu kilku minut są w stanie bez naszej wiedzy przelać całe oszczędności.

Źródło: podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz, Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.