Lubuscy strażacy interweniowali 17 541 razy w 2020 roku. Trzynastu z nich zostało rannych (ZDJĘCIA)

11 styczeń 2021
Autor: 
Lubuscy strażacy interweniowali 17 541 razy w 2020 roku Redakcja

Strażacy z województwa lubuskiego podsumowali 2020 rok. Jednostki wyjeżdżały do akcji 17541 razy - to około 48 interwencji dziennie. Większość z nich stanowiły miejscowe zagrożenia.

Ich ogromną pracę cenią wszyscy i nic w tym dziwnego. To właśnie strażacy o każdej porze dnia i nocy pędzą z pomocą, aby ratować ludzi ze zmiażdżonych aut czy bronić płonące mienie. Jak wyglądała praca lubuskich strażaków w 2020 roku?

Strażacy odnotowali łącznie 17541 zdarzeń. Do gaszenia pożarów wyjeżdżali tylko 4731 razy. Większość interwencji stanową miejscowe zagrożenia, czyli m.in. wypadki drogowe, otwarcia mieszkań czy poszukiwania osób zaginionych. Tych interwencji było 11659. Nie brakowało też alarmów fałszywych, których odnotowano 1151.

- W pożarach zginęło 14 osób, a 64 odniosło obrażenia ciała, natomiast w miejscowych zagrożeniach zginęło 118 osób, a 1110 odniosło obrażenia. Ponadto we wszystkich prowadzonych działaniach rannych zostało także 13 strażaków-ratowników - wymienia st. kpt. Dariusz Szymura, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

Walka z koronawirusem i pomoc ratownikom medycznym

Lubuscy strażacy odnotowali kilkukrotny wzrost liczby wyjazdów do zdarzeń ratownictwa medycznego. To sytuacje, gdy zespoły pogotowia nie mogą szybko wyjechać do nagłego zachorowania lub sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu. Wtedy na pomoc pacjentom ruszają strażackie zastępy.

Dodatkowo straż pożarna była mocno zaangażowane w działania w związku z pandemią koronawirusa. - Strażacy prowadzili pomiary temperatury i budowali przyszpitalne polowe izby przyjęć. Pomagali też w ewakuacji i transporcie osób z placówek zagrożonych COVID-19. Ponadto wraz z druhami OSP dowozili żywność i leki dla osób objętych kwarantanną - dodaje st. kpt. Szymura.

Przeczytaj też: Ponad 850 misji lubuskich śmigłowców LPR w 2020 roku (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.