Niewybuchy z okresu II wojny światowej

22 maj 2017
(0 głosów)
Autor: 
KPP Żagań

Żagańscy i szprotawscy policjanci zabezpieczali kolejne miejsca znalezienia niewybuchów. Granat z czasów II wojny światowej został znaleziony nad rzeką przez wędkarza, a metalowa puszka z amunicją przez mężczyznę w czasie prac ziemnych. W 2016 roku żagańscy policjanci aż 34 razy zabezpieczali miejsca znalezionych niewybuchów.

19 maja tego roku oficer dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu został telefonicznie powiadomiony o znalezieniu niewybuchu. Ustalono, że mężczyzna podczas wędkowania zauważył niewybuch leżący w mule, nad brzegiem rzeki. Na miejsce zostali skierowani policjanci. Niewybuchem okazał się granat z okresu II wojny światowej. O niebezpiecznym znalezisku została powiadomiona Jednostka Wojskowa z Głogowa.

Następnego dnia 20 maja oficer dyżurny z komisariatu policji w Szprotawie otrzymał zgłoszenie o znalezieniu w czasie prac ziemnych metalowej puszki amunicyjnej wypełnionej zardzewiałymi nabojami do karabinka. Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego znaleziska z okresu II wojny światowej zabezpieczali policjanci.

W 2016 r. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu aż 34 razy zabezpieczali miejsca znalezionych niewybuchów: bomb lotniczych, pocisków i granatów z okresu II wojny światowej. W ubiegłym roku największe znalezisko niewybuchów zostało ujawnione latem, w opuszczonej szopie w miejscowości Rudawica. Policjanci zabezpieczali tam miejsce znalezienia prawie 40 sztuk poradzieckiej amunicji do granatników i pocisków artyleryjskich. W związku z zagrożeniem życia i zdrowia mieszkańców, policjanci wspólnie ze strażakami ewakuowali z kilkunastu budynków 38 osób, w tym 10 dzieci. Działania zakończyły się po ponad 5 godzinach. Groźne niewypały zostały zabezpieczone przez saperów.

Podczas prac polowych, robót drogowych, albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuch lub niewypał z czasów II wojny światowej.

Dlatego policja przypomina - pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić je w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć i jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby.

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.