15 prób oszustw na policjanta. Nie dajmy się nabrać przestępcom!

17 styczeń 2018
(1 głos)
Autor: 

Gorzowscy policjanci otrzymali we wtorek 16 stycznia, aż 15 zgłoszeń o próbach wyłudzenia pieniędzy metodą na funkcjonariusza CBŚ. W większości przypadków gorzowianie posłuchali wcześniejszych rad policjantów oraz ostrzeżeń pracowników banków i nie dali się oszukać. Niestety jedna z mieszkanek dała się namówić naciągaczom i straciła w wyniku przestępstwa blisko 60 tys. złotych.

We wtorek 16 stycznia funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. otrzymali 15 zgłoszeń dotyczących prób oszust metodą na policjanta CBŚ. Do mieszkańców Gorzowa miały dzwonić osoby podające się za funkcjonariuszy i prosić o przekazanie dużej sumy pieniędzy w celu zatrzymania ewentualnych oszustów. Na szczęście zdecydowana większość gorzowian zorientowała się, że może to być próba oszustwa i nie kontynuowała dalszej rozmowy. Istotnym jest, aby w takich sytuacjach powiadomić jak najszybciej policjantów, którym zdecydowanie ułatwi to działania zmierzające do zatrzymania oszustów. Gorzowscy policjanci cyklicznie informują społeczeństwo o tym jak nie stać się ofiarą oszustwa. Wiele razy można było znaleźć takie informacje w różnego rodzaju środkach masowego przekazu. Funkcjonariusze przede wszystkim przypominają o tym, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Aby zapobiec sytuacjom, w których jednak osoby zdecydują się wypłacić pieniądze dla naciągaczy, policjanci spotykają się z przedstawicielami banków i instruują ich by ostrzegać klientów o ewentualnym zagrożeniu oszustwem. Właśnie dzięki postawie pracownika banku, jego klient zrezygnował z wypłacenia znacznej ilości pieniędzy, które jak się później okazało miały być przekazane oszustom. Niestety naciągaczom udało się nakłonić jedną z gorzowianek do przekazania im pieniędzy. 65-latka uwierzyła w słowa fałszywego funkcjonariusza CBŚ, wypłaciła z banku blisko 60 tys. złotych i przekazał je oszustom. Nie pomogły w tym wypadku nawet ostrzeżenia pracownika banku. Przypominamy i przestrzegamy!

Należy uważać w kontaktach z obcymi osobami, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu, wypytującymi o nasze sprawy osobiste czy finansowe. Policjanci nigdy nie wykonują takich telefonów ani nie odbierają osobiście żadnych pieniędzy! Po takiej rozmowie telefonicznej, której przebieg wyda nam się podejrzany, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym fakcie policję. Powinniśmy również być ostrożnym w kontaktach z osobami odwiedzającymi nasz dom, mieszkanie. Tylko rozsądek i rozwaga mogą uchronić nas przed staniem sie ofiarą naciągaczy. Przede wszystkim, w przypadku pojawienia się przed naszymi drzwiami osób podających się za hydraulików czy administratorów warto wiedzieć, czy rzeczywiście taka wizyta była zaplanowana. Sprawdźmy to, zadzwońmy do administratora budynku lub do firmy, która ma dokonać przeglądu czy naprawy usterki. Postarajmy się zapamiętać również, jak wyglądały takie osoby, w co były ubrane, jak się przedstawiały. Przyjechały samochodem czy przyszły pieszo? Te informacje pozwolą szybciej zidentyfikować i zatrzymać oszustów. Warto również, aby poprosić o pomoc osoby najbliższe – sąsiadów czy rodzinę. Ich obecność sprawi, że poczujemy się pewniej i bezpieczniej, a w razie ewentualnego niebezpieczeństwa nie będziemy sami.

Zawsze, w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby popełnienia oszustwa przez osoby odwiedzające nasze mieszkanie czy dom lub dzwoniące na numer naszego telefonu starajmy się jak najszybciej powiadomić policję o zaistniałej sytuacji i naszych przypuszczeniach. Dzięki szybkiej reakcji – takiej jak ta dzisiaj – policjanci od razu będą mogli przystąpić do działania.

źródło: KWP w Gorzowie Wlkp.

TAGI
Marcin Sepski

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu.

 • Dostałeś sms-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj to może być oszustwo!

  Dostałeś sms-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj to może być oszustwo!

  W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. Kliknięcie w podany w wiadomości link i wykonanie przelewu, może skutkować kradzieżą pieniędzy z bankowego konta.

 • Oszukiwali firmy transportowe. Lubuska policja szuka pokrzywdzonych

  Oszukiwali firmy transportowe. Lubuska policja szuka pokrzywdzonych

  Zorganizowana grupa przestępcza, która z oszukiwania firm transportowych uczyniła sobie stałe źródło dochodu została rozbita przez Lubuska Policję pod koniec września. Łącznie ofiarą przestępczego procederu padło 130 firm.

 • Zielona Góra: Przeklejały kody kreskowe tańszych produktów na droższe

  Zielona Góra: Przeklejały kody kreskowe tańszych produktów na droższe

  W miniony piątek aż dwie zielonogórzanki próbowały być „sprytne” i przekleiły kody tańszych towarów na towary droższe. Ostrzegamy – to przestępstwo oszustwa. Obie kobiety zostały zatrzymane i poniosą konsekwencje swoich czynów.

 • Uwaga! Oszustwa na "500 plus dla niepełnosprawnych"

  Uwaga! Oszustwa na "500 plus dla niepełnosprawnych"

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze otrzymał informację, że u jednej z klientek w sobotę pojawiły się osoby, które proponowały pomoc w wypełnieniu wniosku o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w zamian za pieniądze. Oszuści prosili też o dowód osobisty kobiety, aby spisać jej dane.

 • Oszuści znów atakują! Udając policjantów żądają pieniędzy

  Oszuści znów atakują! Udając policjantów żądają pieniędzy

  Kolejny raz w powiecie zielonogórskim pojawili się oszuści, którzy udając policjantów dzwonią do potencjalnych ofiar z żądaniem pieniędzy. Przypominamy - TO JEST OSZUSTWO!

 • Oszustwo na ZUS

  Oszustwo na ZUS

  Po raz kolejny do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych docierają sygnały o oszustach podszywających się pod Zakład. Wczoraj do Oddziału ZUS w Zielonej Górze zgłosiła się kobieta, która otrzymała niepokojąca wiadomość z adresu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.