Nie dajmy się zabić na drodze ... jedźmy ostrożnie ! (ZDJĘCIA)

03 luty 2018
(3 głosów)
Autor:  Marcin Maludy

Na lubuskich drogach corocznie życie traci kilkadziesiąt osób. To zdecydowanie za wysoka cena, jaką przychodzi płacić za podróż samochodem. Rozwijająca się infrastruktura drogowa, codzienna służba policjantów oraz zdrowy rozsądek kierowców z pewnością wpływa na zwiększenie drogowego bezpieczeństwa. Bądźmy ostrożni. Życie nie zawsze daje drugą szansę! Czas na refleksję, zanim będzie za późno.

DROGOWE TRAGEDIE

W minionym roku na lubuskich drogach życie straciły 83 osoby! 83 istnienia, które odeszły za wcześnie ginąc w wypadkach drogowych. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że nawet jedna osoba, która zginęła to o jedną za dużo. Ale dość powiedzieć, że jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy 192 ofiary śmiertelne ! Tragedie ludzkie, traumy dla rodzin i nieszczęście dla wszystkich bliskich, którzy zadają sobie później pytanie czy musiało do tego dojść? Najwyższa wartość jaką jest życie gaśnie nagle w ułamku sekundy. I wobec takiej sytuacji wszystko inne staje się nieistotne i nieodwracalne.

CO ROBIĆ, ŻEBY NA DROGACH BYŁO BEZPIECZNIEJ

Czynników i składowych drogowego bezpieczeństwa jest z pewnością wiele. Rozwijająca się infrastruktura drogowa bez wątpienia ma niebagatelne znaczenie we wzroście komfortu jazdy, jak i samego bezpieczeństwa. Drogi ekspresowe z dwoma pasami jezdni w jednym kierunku to gwarancja uniknięcia tych najbardziej niebezpiecznych zdarzeń, w których dochodzi do czołowych zderzeń pojazdów.

Nie bez znaczenia jest również służba policjantów ruchu drogowego. Dlatego lubuscy policjanci jako przedstawiciele instytucji wiodącej w zapewnieniu bezpieczeństwa robią wszystko, aby na drogach być widocznym i bezustannie włączać się w te działania, które w efekcie poprawiają bezpieczeństwo zmotoryzowanych. 45 tysięcy służb samych funkcjonariuszy w białych czapkach, blisko 700 tysięcy badań na zawartość alkoholu, 3600 zatrzymanych pijanych kierowców, ujawnionych 120 tysięcy wykroczeń, 660 praw jazdy zatrzymanych kierowcom, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom kierowców, aby nieszczęść na drogach było jak najmniej.

I kolejny, bardzo waży czynnik, jakim jest zachowanie kierowców. Można powiedzieć najważniejszy. To oni decydują o swoim losie. O tym, czy dojadą bezpiecznie do celu, czy też narażą siebie lub/i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo czy nawet śmierć. Prędkość dostosowana do panujących na drodze warunków, ostrożność i zdrowy rozsądek to składowe bezpiecznej jazdy. Niby niewiele, a jednak dla setek zmotoryzowanych stanowi to szklany sufit, warunki zaporowe, którym ciężko sprostać. Dlatego trzeba walczyć również ze swoimi słabościami. One sprawiają, że nie wszyscy dojeżdżają na czas. Albo nie dojeżdżają wcale...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.