Zatrzymany internetowy oszust

12 marzec 2018
(0 głosów)

Zielonogórscy policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali w ubiegłą sobotę, 10 marca mężczyznę, który oszukiwał klientów jednego z dużych portali aukcyjnych – wysyłał podrobione dowody wpłat i otrzymywał zamówiony towar. 23-letni zielonogórzanin oszukał w ten sposób 16 osób i usiłował oszukać 60 innych.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą zielonogórskiej KMP prowadzili w ostatnich tygodniach sprawę oszustw na popularnym portalu aukcyjnym. Zawiadomienie złożyli moderatorzy portalu, a ślad prowadził do Zielonej Góry. Zielonogórscy policjanci dzięki swojej operacyjnej pracy ustalili dane sprawcy.

Mężczyzna – 23-letni zielonogórzanin został zatrzymany i przesłuchany. Usłyszał zarzuty oszustwa oraz podrobienia dokumentów. Przyznał się do winy i oszukania 16 osób. Okazało się, że usiłował jeszcze w ten sam sposób oszukać 60 innych klientów portalu. Wyłudzony w ten sposób sprzęt np. mikrofon, krótkofalówki, kamerę, pendrivy, dyski komputerowe itp. sprzedawał następnie w lombardach w Zielonej Górze po znacznie zaniżonych cenach. Z kilkunastu takich „transakcji” uzyskał ponad 1500 zł, które przeznaczył na swoje wydatki.

23-latek przyznał, że działał z premedytacją, bo były to „łatwe pieniądze”. Wiedział, że łamie prawo, ale nie myślał wtedy o konsekwencjach. Do swoich sfingowanych transakcji tworzył fałszywe tożsamości, konta internetowe i numery telefonów. Do swoich oszustw wykorzystywał też wątpliwą „pomoc” nieuczciwych hakerów, którzy wysyłali sfałszowane potwierdzenia przelewów do wystawiających towar klientów portalu aukcyjnego.

Zielonogórzanin usłyszał zarzuty oszustwa oraz podrobienia dokumentów – za obydwa przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Mężczyzna przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Przykład ten pokazuje po raz kolejny, jak bardzo trzeba uważać przy zawieraniu internetowych transakcji.

Źródło: podinsp. Małgorzata Barska, KMP Zielona Góra

Schowek01

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.