Strażackie ćwiczenia międzywojewódzkie "AZOTY-18" rozpoczęte. Ćwiczą także strażacy z lubuskiego (RELACJA, ZDJĘCIA)

22 marzec 2018
(4 głosów)
Autor:  Redakcja
KP PSP Police - zdjęcie ilustrujące

Ćwiczenia krajowe pod kryptonimem "AZOTY-18" rozpoczęły się w czwartek, 22 marca i potrwają nieprzerwanie przez 36 godzin. Całość odbywa się na terenie powiatu polickiego (woj. zachodniopomorskie). Zaplanowano wiele epizodów, z którymi zmierzą się strażacy z czterech województw, w tym także z lubuskiego. Za nami już kilka z nich.

W manewrach biorą udział jednostki wchodzące w skład Centralnego Odwodu Operacyjnego i Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego z województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Do pomocy z naszego województwa wysłano strażaków między innymi z Gorzowa Wielkopolskiego i Międzyrzecza. Wyjechał także pluton logistyczny Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Pierwszym scenariuszem jest przechodzący przez powiat policki orkan "Ludwik". Zgodnie z założeniem około godziny 7:30 uszkodzeniu uległy linie energetyczne, co skutkowało masowym wyłączeniem prądu oraz awarią sieci komórkowej. Na miejscu powołany został sztab kryzysowy. Ratownicy cały czas usuwają skutki orkanu, którymi są między innymi powalone drzewa. - Dysponowanie zastępów do zdarzeń jest realizowane według priorytetów. W pierwszej kolejności wysyłane są zastępy do zagrożenia życia i zdrowia ludzi, a następnie do ratowania mienia - mówi kpt. Piotr Maciejczyk, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Policach.

Godzina 11:00 - Na terenie Grupa Azoty Zakładów Chemicznych "Police" odnotowano wypadek z udziałem dwóch osób, uwięzionych na kominie zakładowym, przy czym jedna z nich spadła z wysokości. Osobę uwięzioną na kominie zabezpiecza specjalistyczna grupa wysokościowa PSP. Łącznie w działaniach bierze udział 6 zastępów straży pożarnej.

Godzina 13:20 - Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na estakadzie w pobliżu komina GA Z.Ch. Police S.A. doszło do drugiego zdarzenia związanego z porażeniem prądem dwóch osób na wysokości 50 metrów. Działają tam 3 zastępy PSP, w tym specjalistyczna grupa wysokościowa.

Godzina 14:00 - Kolejny epizod rozpoczęty. Na terenie zakładów chemicznych nastąpiła awaria oraz uwolnienie amoniaku z instalacji technologicznej. - Na miejscu jest 7 zastępów PSP w tym pluton chemiczny. Obecnie brak jest zagrożeń dla mieszkańców powiatu. Ewentualne zagrożenie utrzymuje się jedynie na terenie zakładu - relacjonuje kpt. Piotr Maciejczyk.

Godzina 19:30 - Trwają poszukiwania dwóch zaginionych osób z miejscowości Trzeszczyn. Obecnie 14 strażaków przeszukuje okoliczny las. Z pewnością to nie koniec manewrów. Według planu strażacy mają brać udział również w epizodzie związanym z pożarem w obiektach przemysłowych.

Godzina 21:03 - Wpłynęło zgłoszenie o pożarze zbiornika z mazutem o pojemności 1000 m3 na terenie Zakładów Chemicznych "Police". Na miejsce zadyspononowano już strażackie zastępy.

Godzina 21:30 - Potwierdzono pożar 100 m3 mazutu rozlanego z jednego ze zbiorników. Obecnie trwają działania gaśnicze.

Godzina 22:00 - Zakończono akcję poszukiwawczą w miejscowości Trzeszczyn. Odnaleziono 2 zaginione osoby. W działaniach brało udział 5 psów ratowniczych oraz siły Policji, PSP i OSP.

Godzina 22:10 - Na terenie GA Z.Ch. Police S.A. trwają działania związane z poszukiwaniem zasypanych osób w hałdzie fosfogipsu. W działaniach bierze udział 6 zastępów w tym Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza.

23.03.18|Godzina 4:00 - Zakończyły się działania gaśnicze zbiorników z mazutem na terenie GA POLICE. Pożar został ugaszony. Z kolei do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o uwięzionym mężczyźnie na wysokości około 15 m na konstrukcji budowlanej zlokalizowanej przy ul. Rurowej w Policach.

Godzina 5:00 - Zakończyły się działania związane z poszukiwaniem zasypanych osób w hałdzie fosfogipsu. Z osuwiska wydobyto 3 osoby z czego 2 osoby były nieprzytomne.

Godzina 12:00 - Manewry cały czas trwają. W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową przeniesiono sztab do obozowiska strażaków.

Godzina 15:30 - Strażackie ćwiczenia międzywojewódzkie pod kryptonimem "AZOTY-18" oficjalnie zakończone. Już niebawem opublikujemy podsumowanie 36-godzinnych manewrów, które odbywały się na terenie powiatu polickiego. Zostańcie z nami!

Fot. KP PSP Police

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.