Nietrzeźwość i ciężarówki to śmiertelne połączenie (ZDJĘCIA)

24 marzec 2018
(1 głos)
Autor: 

Policjanci drogówki z Krosna Odrzańskiego, Żagania i Żar kontrolowali stan psychofizyczny blisko 1500 kierowców jadących lubuskim odcinkiem autostrady A18. Niestety, mimo coraz większej świadomości społeczeństwa i apeli Policji o trzeźwą jazdę, zatrzymano pięciu kierowców ciężarówek, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Nietrzeźwość i kilkutonowe pojazdy to niebezpieczne połączenie, które może doprowadzić do tragedii na drodze.

Mimo wielu apeli Policji oraz coraz większej świadomości społeczeństwa, jak wielkim zagrożeniem są kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu, policjanci wciąż eliminują z drogi osoby, które zdecydowały się na takie nieodpowiedzialne zachowania. Niestety wśród nich znajdują się kierowcy, którzy kierują kilkutonowymi pojazdami ciężarowymi. A takich pojazdów, ze względu na tranzytowy charakter naszego lubuskiego nie brakuje na lubuskich drogach. Zwłaszcza autostradach A2 i A18 oraz drodze ekspresowej S3, gdzie natężenie pojazdów ciężarowych jest spore. Lubuscy policjanci reagują na te zjawisko i są aktywni w zapewnianiu bezpieczeństwa wszystkich użytkownikom ruchu na drogach o większym, ale również o mniejszym natężeniu pojazdów. Liczne działania prewencyjne, kaskadowe kontrole prędkości czy policyjne radiowozy wyposażone w videorejestratory to narzędzia wykorzystywane przez mundurowych w „białych czapkach”.

W czwartkowy poranek 23 marca policjanci drogówki z Krosna Odrzańskiego, Żagania i Żar prowadzili działania „Trzeźwy kierowca”, które były ukierunkowane na sprawdzenie i eliminowanie z dróg kierowców jadących pod działaniem alkoholu czy innych środków psychoaktywnych. Policjanci pracowali na lubuskim odcinku autostrady A18 oraz w okolicach przejścia granicznego w Gubinku. Mundurowi wyposażeni w urządzenia do sprawdzania stanu trzeźwości, narkotestery kontrolowali zmotoryzowanych, sprawdzając nie tylko stan psychofizyczny, ale również dokumenty, uprawnienia czy czas pracy kierowców. Również stan techniczny pojazdów, który ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo, był kontrolowany przez policjantów. Przez kilka godzin działań skontrolowano trzeźwość blisko 1500 kierujących. Niestety siedmiu kierowców, w tym pięciu, którzy kierowali ciężarówkami zdecydowało się wsiąść za kierownicę swojego samochodu po alkoholu. Mundurowi zatrzymali im uprawnienia do kierowania, a ich nieodpowiedzialne zostanie ocenione przez sąd. Konsekwencje prawne jakie mogą ich spotkać są poważne.

Art. 178a par. 1 Kodeksu Karnego:

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 87 par. 1 Kodeksu Wykroczeń:

Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

źródło: KWP Gorzów Wlkp

Marcin Sepski

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.