Kargowa: Wyciek amoniaku w fabryce. Ćwiczyła strażacka grupa chemiczna z Zielonej Góry i nie tylko (ZDJĘCIA)

25 lipiec 2018
(1 głos)
Autor:  Redakcja
Kargowa: Wyciek amoniaku w fabryce. Ćwiczyła strażacka grupa chemiczna z Zielonej Góry i nie tylko OSP Kargowa, KM PSP Zielona Góra

Wszystko wydarzyło się w środę, 25 lipca. Około godziny 10:00 do dyżurnego operacyjnego Miejskiego Stanowiska Kierowania w Zielonej Górze zadzwonił pracownik fabryki ulokowanej w Kargowej i poinformował o wycieku amoniaku na terenie obiektu. Na miejsce natychmiast skierowano pobliskie zastępy straży pożarnej oraz specjalistyczną grupę chemiczną z Zielonej Góry. Dwie osoby zostały poszkodowane. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Amoniak wyciekał z tunelu chłodniczego. O zdarzeniu natychmiast powiadomiony został dyżurny zielonogórskich strażaków. W międzyczasie informacja dotarła do kierownictwa fabryki. Zgodnie z procedurami podjęto decyzję o natychmiastowej ewakuacji wszystkich osób przebywających na terenie obiektu. Pracownicy sprawnie zebrali się w wyznaczonych miejscach zbiórek, gdzie osoby koordynujące przebieg ewakuacji sprawdziły stan liczebny załogi. Wówczas okazało się, że dwóch pracowników jest nieobecnych.

Na miejsce zadysponowano 3 zastępy straży pożarnej z Sulechowa oraz trzy kolejne z pobliskich jednostek OSP. Do akcji wyruszyła również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego "Zielona Góra", która na co dzień stacjonuje w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1. W czasie gdy strażacy byli jeszcze w drodze do zdarzenia ustalony został dokładny kierunek oraz prędkość wiatru.

Pierwsi na teren fabryki przybyli miejscowi ochotnicy. Koordynator akcji ewakuacyjnej przekazał dowódcy zastępu wszystkie niezbędne informacje, w tym również to, że dwóch pracowników nie opuściło zakładu. Gdy ochotnicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia do Kargowej przyjechali już strażacy z Sulechowa.

Sprawnie wyznaczone zostały strefy niebezpieczne oraz punkt medyczny. W czasie gdy strażacy z Kargowej rozstawiali kurtyny wodne w celu ograniczenia przemieszczającej się chmury amoniakalnej, zawodowcy w podstawowym zabezpieczeniu ewakuowali z obiektu dwóch poszkodowanych pracowników, których przekazali w ręce ratowników z jednostek OSP.

Po kilkudziesięciu minutach od zgłoszenia na miejsce działań przybyli strażacy z grupy chemicznej. Ratownicy ubrani w specjalne kombinezony udali się do środka fabryki, gdzie podjęli skuteczną próbę uszczelnienia pękniętego przewodu.

Na szczęście był to jedynie scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych na terenie fabryki...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.