76-latek przez 12 lat kierował grupą narkotykową. Ukrywał się w Czarnogórze. Został już ekstradytowany (ZDJĘCIA, FILM)

09 sierpień 2018
(1 głos)
Autor:  Redakcja
76-latek przez 12 lat kierował grupą narkotykową. Ukrywał się w Czarnogórze CBŚP

Ścigany Europejskim Nakazem Areszowania oraz Listem Gończym 76-letni Wojciech K. został zatrzymany w Czarnogórze i już pod specjalną eskortą trafił do Polski. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, której członkowie przez wiele lat przemycali tony haszyszu i kokainy, wartych ponad 320 milionów złotych. Do sprawy zatrzymano również już 14 podejrzanych.

Policjanci z CBŚP z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim od kilku lat prowadzą sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem haszyszu z Maroka oraz kokainy z Ameryki Południowej. Narkotyki trafiały najpierw do Hiszpanii, a następnie do Polski, Belgii, Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich.

- Z naszych ustaleń wynikało, że za kierowanie zorganizowaną grupą mógł być odpowiedzialny 76-letni Wojciech K. Mężczyzna był poszukiwany od sierpnia 2017 roku na podstawie Międzynarodowego Listu Gończego i Europejskiego Nakazu Aresztowania - mówi kom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik CBŚP.

Narkotykowy boss przez kilka miesięcy skutecznie unikał kontaktu z organami ścigania, aż do marca. Wtedy został zatrzymany w Czarnogórze w miejscowości Budva. Z informacji policjantów wynika, że przebywał tam od lipca 2017 roku. - W Polsce grozi mu odpowiedzialność za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających - dodaje kom. Jurkiewicz.

Poszukiwaniami Wojciecha K. zajmowali się funkcjonariusze z CBŚP z Gorzowa Wielkopolskiego. Dzięki ich pracy ustalono i potwierdzono, że 76-latek ukrywa się na terenie Czarnogóry. Kolejne działania doprowadziły do ustalenia aktualnego miejsca pobytu poszukiwanego i jego zatrzymania, co było możliwe dzięki ścisłej współpracy z policjantami z Czarnogóry, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz Europolu.

Grupa o kierowanie której podejrzany jest Wojciech K., działała od 2004 aż do 2016 roku. Jej członkowie mogli w tym czasie przemycić ponad 20 ton haszyszu oraz około 1,5 tony kokainy. Jednorazowo grupa przemycała od kilkuset kilogramów do ponad tony.

- Policjanci CBŚP wspólnie z organami ścigania innych państw nadal prowadzą czynności w tej sprawie. Obecnie zatrzymano już 14 osób, którym przedstawiono zarzuty m.in. wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków oraz prania pieniędzy - informuje rzecznik CBŚP. Na podstawie materiału dowodowego zebranego przez funkcjonariuszy zabezpieczono już ich mienie znajdujące się na terenie Hiszpanii i Polski. Są to m.in. pieniądze, luksusowe apartamenty, łodzie oraz samochody.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.