Trzeźwość na miejskim rowerze

13 wrzesień 2018
(2 głosów)
Trzeźwość na miejskim rowerze KMP Zielona Góra

Zielonogórscy policjanci w ostatnim okresie otrzymują informacje, że miejskie rowery używane są przez nietrzeźwe osoby. Jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, policjanci kontrolują rowerzystów - także użytkowników rowerów miejskich. Od dnia uruchomienia usługi zatrzymanych zostało 6 osób, które pod wpływem alkoholu jechały miejskimi rowerami.

Problem korzystania z miejskich rowerów przez osoby nietrzeźwe został zgłoszony zielonogórskim policjantom przez zaniepokojonych mieszkańców. Takie działanie jest niebezpieczne z dwóch powodów – nietrzeźwy kierujący rowerem stwarza zagrożenie w ruchu drogowym – dla kierujących innymi pojazdami i dla pieszych, ponadto osoba nietrzeźwa, z powodu braku koordynacji i zaburzonej oceny sytuacji, może rower uszkodzić czy zniszczyć.

Zielonogórskim policjantom – tak jak mieszkańcom - zależy na tym, aby nasze miasto było piękne i bezpieczne dla wszystkich. Dlatego wszystkie patrole otrzymały zadanie kontrolowania kierujących rowerami – także rowerami miejskimi i ujawniania wykroczeń oraz przestępstw. Służba dyżurna po otrzymaniu informacji od mieszkańców o nietrzeźwym rowerzyście niezwłocznie wysyła patrol na miejsce. Zatrzymani w ostatnim okresie nietrzeźwi rowerzyści zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości od 300 do 500 złotych.

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu rowerem grozi kara aresztu lub grzywna nie niższa niż 50 złotych.

Kierujący rowerem po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.

Za zniszczenie lub uszkodzenie cudzej rzeczy kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo sąd może orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia zniszczonej rzeczy do stanu poprzedniego.

Żródło: podinsp. Małgorzata Barska KMP Zielona Góra

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.