Stały punkt kontroli autobusów w Zielonej Górze

10 styczeń 2019
(2 głosów)
Stały punkt kontroli autobusów w Zielonej Górze Adobe Stock

Zbliża się okres zimowych ferii i większej liczby wyjazdów organizowanych dla dzieci i młodzieży. Zielonogórscy policjanci już od piątku 11.01 po raz kolejny uruchamiają STAŁY PUNKT KONTROLI AUTOBUSÓW w godzinach 7.00 – 10.00 na parkingu przy nowym Cmentarzu przy ul.Wrocławskiej.

Bezpieczny przejazd dzieci i młodzieży do miejsc wypoczynku i wycieczki jest ważnym aspektem bezpieczeństwa ruchu drogowego o który od lat szczególnie dbają zielonogórscy policjanci. Organizatorzy już od wielu lat muszą się liczyć z koniecznością kontroli autobusu przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Wiedzą o tym również przewoźnicy podstawiający autokary na wyjazdy najmłodszych.

Organizator wyjazdu powinien zobowiązać wynajętego przewoźnika, aby autobus wraz z tym kierowcą, który będzie jechał w trasę pojechał na ten punkt kontroli przed przyjazdem na miejsce zbiórki. Po kontroli zostanie wydany protokół zaświadczający dopuszczenie pojazdu do przewozu dzieci. Taki protokół pokontrolny kierowca powinien mieć przy sobie aby okazać go organizatorowi przed wyjazdem grupy.

Podczas całego roku zielonogórscy policjanci kontrolują autobusy i busy przewożące grupy osób, nie tylko dzieci i młodzież, również dorosłych. W okresie wakacji i zimowych ferii takich zgłoszeń jest znacznie więcej. Dlatego w celu usprawnienia wyjazdów i skrócenia czasu oczekiwania na kontrolę w okresie ferii zimowych od 11.01.2019r. (piątek) uruchomiony zostaje STAŁY PUNKT KONTROLI AUTOBUSÓW codziennie w godzinach 7.00 – 10.00 od poniedziałku do piątku na parkingu przed nowym Cmentarzem przy ul.Wrocławskiej. Dyżurować tam będą policjanci oraz inspektorzy ITD.

Kontrola przeprowadzana przez policjantów jest bardzo szczegółowa i dotyczy zarówno stanu technicznego, odpowiedniego oznakowania autobusu oraz stanu trzeźwości i uprawnień kierowcy.

Niezbędnymi elementami wyposażenia każdego autobusu są:

- gaśnica;

- apteczka;

- tabliczka oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18 (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci) – w przypadku „gimbusów” tabliczka z napisem „autobus szkolny”;

- oznaczenie na zewnątrz autobusu – liczba miejsc;

Kontrolując stan techniczny pojazdu policjanci sprawdzają:

- sprawność hamulców;

- układ kierowniczy

- stan opon;

- osie, koła, zawieszenie;

- widoczność;

- ważność badań technicznych;

- światła;

- wycieki paliwa i oleju;

- wyjścia awaryjne z autobusu (drzwi autobusu muszą być otwierane również z zewnątrz).

Poza stałym punktem kontroli nadal obowiązują te same zasady zgłaszania kontroli autokaru:

Organizatorzy wyjazdu, opiekunowie czy rodzice, którzy chcieliby aby policjanci skontrolowali stan techniczny autobusu wyjeżdżającego z dziećmi czy młodzieżą, mogą zgłosić taką prośbę co najmniej dzień wcześniej pod numerem 68 476 20 50 w godz. 7.30 – 15.30 od poniedziałku do piątku w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Zielonej Górze. Poza tymi godzinami można dzwonić pod numer 68 4762411 na stanowisko Dyżurnego KMP.

Prosimy o informację możliwie jak najwcześniej kiedy tylko zostanie ustalony termin wyjazdu (co najmniej dwa dni wcześniej przed terminem). Należy podać miejsce, dzień i godzinę oraz cel wyjazdu.

Najlepiej umówić kontrolę na pół godziny wcześniej przed planowanym odjazdem – organizator wyjazdu powinien zobowiązać przewoźnika do wcześniejszego podstawienia autobusu.

Źródło: podinsp. Małgorzata Barska Zespół Prasowy KMP w Zielonej Górze

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.