RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

"Wiosna na drogach" - wielka akcja lubuskiej Policji

05 kwiecień 2019
(1 głos)
"Wiosna na drogach" - wilka akcja lubuskiej Policji Lubuska Policja

Bezpieczeństwo kierowców przemierzających drogi powiatu gorzowskiego było w czwartek chronione wyjątkowo skrupulatnie. Wszystko dzięki wzmożonym działaniom Lubuskiej Policji. Funkcjonariusze ruchu drogowego i oddziałów prewencji połączyli siły w trosce o bezpieczeństwo zmotoryzowanych. Działania będą regularnie powtarzane, bo wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta i prędkość.

Choć z roku na rok bezpieczeństwo na lubuskich drogach ulega poprawie, to policjanci nie ustają w wysiłkach, aby na arteriach komunikacyjnych naszego regionu każdy mógł czuć się bezpiecznie. W ostatnich latach dzięki służbie funkcjonariuszy oraz znacznemu rozwojowi infrastrukturalnemu, po lubuskiem jeździ się nie tylko bardziej komfortowo ale i bezpieczniej. Liczne kontrole trzeźwości sprawiają, że liczba pijanych za kierownicą z 9000 tys. w roku 2008, spadła do 2500 w roku minionym. Ale nic nie dzieje się bez przyczyny. To każdego dnia wysoka aktywność policjantów, w szczególności ruchu drogowego sprawia, że ryzyko uczestnictwa w zdarzeniu drogowym jest coraz mniejsza.W 2018 roku lubuscy policjanci przeprowadzili blisko 600 tysięcy badań. I to tylko sama „drogówka”.

Ale warunki na drogach mają duże przełożenie na zachowanie kierowców. Wraz z wiosną na drogach robi się coraz tłoczniej i bardziej dynamicznie. Wspaniała aura determinuje fakt, że zmotoryzowani czują się coraz pewniej. Efekt? Gaz do dechy i w wielu sytuacjach podróż kończona zdecydowanie za wcześnie. Najczęściej na przydrożnym drzewie. O skutkach nie trzeba zbyt obrazowo się rozpisywać, bo każdy je zna. Są tragiczne. Te dramaty dzieją się wszędzie, także w lubuskiem. Tylko w pierwszym kwartale tego roku w 143 wypadkach zginęło 18 osób, a 167 zostało rannych.

Zdają sobie z tego sprawę policjanci. Stąd tak zmasowane działania, których z pewnością w najbliższych tygodniach nie zabraknie. Te zostały przeprowadzone pod nazwą „WIOSNA NA DROGACH”. Wzięło w nich udział ponad 70 policjantów ruchu drogowego oraz oddziałów prewencji rozlokowanych w 20 punktach powiatu gorzowskiego. Sprawdzali oni głównie prędkość i trzeźwość kierowców. Ale i stan techniczny pojazdu czy prawidłowość wykonywanych manewrów na drodze- pierwszeństwa przejazdu, wyprzedzanie czy zachowanie w rejonie przejść dla pieszych.

Tym razem policjanci przeprowadzili blisko 1300 badań na trzeźwość, wystawili 112 mandatów, zatrzymali 19 dowodów rejestracyjnych i jedno prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Zatrzymano również jednego kierowcę, który jechał wcześniej pijąc alkohol.

Po co te działania i jaki mają cel? Wynikają przede wszystkim z faktu, że wraz z wiosną i dobrymi warunkami na drogach kierowcy pozbywają się pokory i z większym przekonaniem naciskają pedał gazu. To ma przełożenie na większa liczbę zdarzeń drogowych. Ci zmotoryzowani, którzy jeżdżą zgodnie z przepisami nie mają się czego obawiać ale piraci drogowi z pewnością nie mogą czuć się spokojni. Takie działania będą powtarzane cykliczne także w innych powiatach naszego regionu. Już niebawem. Ale chodzi także o uświadomienie kierowcom, że nadmierna prędkość do droga do tragedii. Na pewno nie ta, którą sobie obieramy przed podróżą. Włączmy myślenie.

Źródło: nadkom. Marcin Maludy Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.