RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

Kryminalni zatrzymali dwie osoby, które oszukiwały seniorów metodą "na policjanta"

05 kwiecień 2019
(1 głos)
Kryminalni zatrzymali dwie osoby, które oszukiwały seniorów metodą "na policjanta" Lubuska Policja

Mężczyzna i kobieta podejrzani o oszustwo „na policjanta” zostali zatrzymani w województwie dolnośląskim. Żmudne działania operacyjne oraz zebrany materiał dowodowy doprowadziły do postawienia zarzutów oszustwa 25-letniej kobiecie i 33-letniemu mężczyźnie.

To kolejny sukces zielonogórskich policjantów zajmujących się wykrywaniem i zwalczaniem tego rodzaju przestępczości.

Od początku roku w Zielonej Górze oszuści działający metodą „na policjanta” próbowali wyłudzić od kilkunastu osób starszych pieniądze. Niestety zdarzyły się sytuacje, gdy seniorzy zmanipulowani podstępem przez oszustów przekazali im pieniądze. Tak było m.in. w przypadku starszej zielonogórzanki, która wierząc, że ma do czynienia z policjantami, wpłaciła na podane konto kilkanaście tysięcy złotych. Do zdarzenia doszło w połowie lutego tego roku. Zielonogórscy policjanci natychmiast po tym zdarzeniu rozpoczęli działania operacyjne, które doprowadziły ich do dwojga mieszkańców województwa dolnośląskiego. 25-letnia kobieta i 33-letni mężczyzna, którzy zostali zatrzymani przez policjantów, byli zaskoczeni, bo po takim czasie nie spodziewali się, że zostaną zatrzymani. Oboje zostali przewiezieni do Zielonej Góry.

Trudny i skomplikowany proces wykrywczy, a także zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie im zarzutów oszustwa. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat. W trakcie prowadzonego postępowania okazało się, że oboje mogą być także zamieszani w podobne takie przestępstwo, do którego doszło na terenie Krakowa. Na obecnym etapie postępowania śledczy sprawdzają czy zatrzymani nie mają na swoim koncie innych podobnych przestępstw, które wydarzyły się m.in. w Zielonej Górze. Dzisiaj (5 kwietnia) Sąd Rejonowy w Zielonej Górze rozpatrzy wnioski o tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

Zatrzymanie dwójki oszustów to już kolejny w tym roku sukces zielonogórskich policjantów w walce z przestępcami podającymi się za policjantów i oszukującymi starsze osoby. Kilka tygodni temu zatrzymali 32-letniego mężczyznę, także mieszkańca woj. dolnośląskiego. Decyzją Sądu Rejonowego w Zielonej Górze 32-latek został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Zielonogórscy policjanci w zwalczaniu tej przestępczości współpracują z policjantami z innych województw oprócz dolnośląskiego, także zachodniopomorskiego, gdzie również dzięki doskonałej wiedzy operacyjnej i szybkiej reakcji Policji zatrzymany został 28-letni oszust. Mężczyznę zatrzymali policjanci w chwili, gdy w jednym z banków próbował podjąć pieniądze, które wyłudził metodą „na policjanta” od starszej zielonogórzanki. Dzięki szybkiej reakcji Policji, oszukana seniorka odzyskała swoje oszczędności.

Te wszystkie przypadki pokazują, że oszuści nie odpuszczają stosując wymyślne legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować starsze osoby i pozbawić ich pieniędzy. Przy tej okazji kolejny raz przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy i przypominamy, że policjanci od nikogo nie żądają pieniędzy. Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon od osoby podającej się za policjanta z prośbą czy żądaniem wpłaty pieniędzy na wskazane konto, możecie mieć pewność, że macie do czynienia z oszustem. Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i przypominamy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo wpłaty pieniędzy na wskazane konta, a już na pewno nie robią tego telefonicznie – to jest sposób działania oszustów!

Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.