Tysiące śniętych ryb w jeziorze. Wina zbyt małej ilości tlenu w wodzie?

06 wrzesień 2019
(1 głos)
Tysiące śniętych ryb w jeziorze. Wina zbyt małej ilości tlenu w wodzie? Gorzowianin.com

Nad jeziorem Wojcieszyckim w Wojcieszycach koło Gorzowa doszło do masowego śnięcia ryb. Widok jest dramatyczny, bo w jeziorze dryfują tysiące martwych ryb. Powodem jest prawdopodobnie tzw. przyducha, czyli zbyt mała ilość tlenu w wodzie.

Martwe ryby leżą również wzdłuż linii brzegowej lub dryfują w trzcinach. Jezioro Wojcieszyckie należy do gorzowskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. Ten zaalarmowany przez mieszkańców od razu powiadomił o sprawie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, aby ten sprawdził co jest przyczyną śnięcia ryb. Na miejscu pojawił się również ichtiolog.

Służby pobrały próbki wody z jeziora. Wstępnie wykluczono obecność środków chemicznych w wodzie. Natomiast powodem śnięcia ryb jest prawdopodobnie tzw. przyducha, czyli gwałtowny spadek tlenu w wodzie. Przyducha powstaje w zbiornikach wodnych z powodu wysokiej temperatury powietrza, która utrzymuje się przez dłuższy czas i niskiego poziomu tlenu w wodzie. Podczas tegorocznego lata temperatura wody w jeziorach przekraczała nawet 25 stopni Celsjusza.

Sprzątanie martwych ryb ma rozpocząć się w piątek, 6 września. Zajmie się tym Polski Związek Wędkarski.

Źródło: Gorzowianin.com

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.