ASF rozprzestrzenia się w Lubuskiem. W Zielonej Górze znaleziono martwe dziki

26 listopad 2019
(6 głosów)
ASF rozprzestrzenia się w Lubuskiem. W Zielonej Górze znaleziono martwe dziki pixabay.com

Zielonogórscy policjanci zostali wezwani na ulicę Giżycką w Zielonej Górze, gdzie znaleziono dwa martwe dziki. Została również powiększona strefa zapowietrzona o kolejne gminy.

W poniedziałek, 25 listopada, wieczorem zielonogórscy policjanci zostali wezwani przez zaniepokojonych mieszkańców na ulicę Giżycką w Zielonej Górze, gdzie znaleziono dwa martwe dziki. Prawdopodobną przyczyną ich śmierci był wirus Afrykańskiego Pomoru Świń. Jednak wciąż nie ma wyników badań padłych zwierząt. W województwie lubuskim podejmowane są specjalne działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. 

Na chwilę obecną w województwie lubuskim przebadano 43 znalezione padłe dziki. W tym u 22 z nich potwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Inspektorat Weterynarii zwiększył również strefę żółtą, czyli tzw. obszar ochronny, który obejmuje obecnie prawie połowę województwa. Wyznaczona jest również strefa czerwona, która została objęta ograniczeniami m.in. w transporcie świń. Dokładna mapa znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze informuje, że w związku z prowadzeniem działań zwalczających afrykański pomór świń (ASF), został wprowadzony przez Wojewodę Lubuskiego zakaz wstępu do lasu, w określonych obszarach. Zakaz obowiązuje do odwołania. W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 lub 997. Ponadto, warto skontaktować się z właściwymi miejscowo lekarzem weterynarii.

Obecnie zakazy wstępu do lasu obowiązują na terenie powiatu wschowskiego. Aktualne zakazy wstępu do lasu może sprawdzić tutaj.

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.