Lubuscy strażacy OSP z dofinansowaniami. Podzielono 300 tysięcy złotych (ZDJĘCIA)

26 listopad 2019
(2 głosów)
Autor: 
Lubuscy strażacy OSP z dofinansowaniami Redakcja

Druhowie z 32 jednostek OSP z terenu województwa lubuskiego odebrali w Urzędzie Marszałkowskim bony z dofinansowaniem. - To bardzo ważne wsparcie - zgodnie podkreślali ochotnicy.

Strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych są istotnym ogniwem w ratowaniu ludzkiego życia. W obecnych czasach nie jest to tylko walka z pożarami, ale również działanie podczas wypadków drogowych czy usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Potrzeby ochotników zauważył Zarząd Województwa Lubuskiego i przeznaczył na ich działalność 300 tysięcy złotych. Do realizacji projektów wybrano 32 jednostki OSP. Maksymalna dotacja mogła wynieść 10 tys. zł. Przyznane środki OSP powinny wydać do 31 grudnia.

- To ogromna zasługa samorządu województwa, że te środki co roku znajdują się w budżecie. Musimy się jeszcze zastanowić jak je spotęgować, aby efekt był co najmniej podwojony. Strażak biorący udział w akcji musi być wyszkolony, ale także odpowiednio zabezpieczony. To ważne, że są pieniądze na ten cel - podkreślał dh. Edward Fedko, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Lubuskiego.

We wtorek, 26 listopada, ochotnicy przybyli do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, aby podpisać umowy na dofinansowanie. - Gratuluję wszystkim zapału w składaniu wniosków. Dziękuję za ten wysiłek. Widać jak potrzebne były te pieniądze na zakup ubrań bojowych i galowych, a także sprzętu gaśniczego oraz ratowniczego - mówił wicemarszałek Łukasz Porycki.

Wicemarszałek województwa wspólnie z Prezesem Zarządu Głównego ZOSP RP dh. Waldemarem Pawlakiem, Prezesem ZOSP RP woj. lubuskiego dh. Edwardem Fedko oraz posłem Jolantą Fedak wręczyli strażakom symboliczne bony. W uroczystości udział wzięli także Adam Nowak z Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP oraz Dyrektor Biura Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP dh. Elżbieta Polak.

Wśród wybranych jednostek znaleźli się między innymi ochotnicy ze Świdnicy koło Zielonej Góry. Strażacy doposażą jednostkę w niezbędne środki ochrony indywidualnej oraz sprzęt ratowniczy. Dodatkowo zorganizują oni szkolenie pod hasłem "#zdrowy_Raktownik", które uświadomi ratowników jak odpowiednio zabezpieczać się przed toksycznym dymem oraz jak często prać ubrania bojowe, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

Dotacja trafiła także do Ochotniczej Straży Pożarnej w Deszcznie. - W ramach dofinansowania zakupimy komplety ubrań specjalnych oraz obuwie specjalne. Wszystko w celu poprawy ochrony ratowników i podniesieniu skuteczności jednostki - mówił dh. Radosław Brylski, skarbnik OSP.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.